"Байерн" не се трогна от завръщането на Левандовски в Мюнхен

"Ливърпул" се пребори драматично за първа победа в Шампионската лига този сезон

14 Септ. 2022Обновена
Централният защитник на "Байерн" Дайо Упамекано се опитва да попречи на бившия си съотборник Роберт Левандовски да стреля към вратата на Мануел Нойер при неговото първо гостуване в Мюнхен с екипа на "Барселона".

Германският футболен хегемон "Байерн" (Мюнхен) победи испанския гранд "Барселона" с 2:0 у дома в най-зрелищното дерби от груповата фаза на Шампионската лига. Мачът беше от втория кръг в група С на най-престижния клубен турнир в Европа и света и донесе на баварците втори пореден успех със същия резултат от началото на новия сезон.

Двубоят беше и голямото завръщане на бившата звезда на мюнхенци Роберт Левандовски, преминал през лятото при каталунците. В първия си мач на "Алианц Арена" оттогава полският голмайстор беше опазен от доскорошните си съотборници в защитата на "Байерн", а в малкото случаи, когато му се откриха чисти положения, се намеси и капитанът на вратата Мануел Нойер.

След много силно първо полувреме на "Барса", в което пропуски освен Левандовски направиха още Гави и Рафиня, а Усман Дембеле имаше претенции за неотсъдено нарушение за дузпа, домакините нанесоха своя удар в рамките на първите десет минути след почивката. Съпротивата на гостите беше пречупена с попадения в разстояние на четири минути на Люка Ернандес (50) и Льороа Сане (54) съответно след ъглов удар и перфектна контраатака.

В ранния мач от групата третият европейски гранд в потока - италианският "Интер", срази чешкия "Виктория" (Пилзен) и взе първия си успех този сезон след домакинското поражение срещу "Байерн" на старта. Германците оглавиха еднолично класирането с пълен актив от 6 т., следвани от "Барселона" и "Интер" с по 3 т. и "Виктория" без актив.

Първата си победа в кампанията извоюва по драматичен начин и "Ливърпул" в група А. Английският колос, започнал трагично участието си след загубения финал миналия сезон, срази "Аякс" с 2:1 у дома и частично изми срама от унижението с 1:4 срещу "Наполи" в Италия миналата седмица.

Успехът на "Анфилд" обаче дойде много мъчно, с победен гол на централния бранител Жоел Матип в 89-ата мин. след удар с глава при изпълнение на корнер. Преди това възпитаниците на Юрген Клоп имаха огромно надмощие над гостите от Нидерландия, но така и не можеха да променят равния резултат, фиксиран още в първия половин час с голове на Мохамед Салах (17) за мърсисайдци и Мохамед Кудус (27) за амстердамци.

Другият мач от групата - между "Рейнджърс" и "Наполи", беше изместен с 24 часа и ще се изиграе утре вечер. Причината за отлагането е, че след смъртта на британската кралица Елизабет II полицията в Глазгоу беше ангажирана със събития, съпътстващи поклонението и погребението на Нейно величество, издъхнала в Шотландия на 96-годишна възраст миналия четвъртък.

Най-звучната победа тази вечер извоюва белгийският шампион "Брюж", който разгроми "Порто" с 4:0 като гост на неговия ст. "Драгао". Попаденията в португалската врата забиха Феран Жутгла от дузпа в 15-ата мин., Камал Соуа в 47-ата, Андреас Сков Олсен в 52-рата и Антонио Нуса в 89-ата.

"Брюж" се превърна в първия белгийски тим в историята на Шампионската лига, който печели първите си два мача от групите в този формат на турнира. Преди седмица "синьо-черните" победиха и друг от претендентите в своя поток - "Байер" (Леверкузен). Германците се върнаха в играта с успех с 2:0 днес над третия фаворит - "Атлетико" (Мадрид).

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2022/2023 - II КРЪГ

Група A

"Ливърпул" - "Аякс" 2:1 (Салах 17, Матип 89; Кудус 27)

"Рейнджърс" - "Наполи" 14.IX

Класиране: 1. "Наполи" (3 т.); 2. "Ливърпул" (3 т.); 3. "Аякс" (3 т.); 3. "Рейнджърс" (0 т.)

Група B

"Порто" - "Брюж" 0:4 (Жутгла 15-д, Соуа 47, Сков Олсен 52, Нуса 89)

"Байер" (Леверкузен) - "Атлетико" (Мадрид) 2:0 (Андрих 84, Диаби 87)

Класиране: 1. "Брюж" (6 т.); 2. "Байер" (3 т.); 3. "Атлетико" (3 т.); 4. "Порто" (0 т.)

Група C

"Виктория" (Пилзен) - "Интер" 0:2 (Джеко 20, Дъмфрис 70)

"Байерн" (Мюнхен) - "Барселона" 2:0 (Л. Ернандес 50, Сане 54)

Класиране: 1. "Байерн" (6 т.); 2. "Барселона" (3 т.); 3. "Интер" (3 т.); 4. "Виктория" (0 т.)

Група D

"Спортинг" (Лисабон) - "Тотнъм" 2:0 (Паулиньо 90, Артур Гомеш 90+3)

"Олимпик" (Марсилия) - "Айнтрахт" (Франкфурт) 0:1 (Линдстрьом 43)

Класиране: 1. "Спортинг" (6 т.); 2. "Тотнъм" (3 т.); 3. "Айнтрахт" (3 т.); 4. "Олимпик" (0 т.)