Българският футболен съюз е изразходил неправомерно 144 510,99 лв., отпуснати му от държавата. Това установи проверката на Министерството на младежта и спорта, разпоредена от Красен Кралев през октомври 2019 г. Пред БФС сега има два варианта - да възстанови сумата на министерството или да не приеме резултатите от проверката и двете страни да решат спора по съдебен път.
Проверени са общо 11 договора от периода 2015-2018 г. на обща стойност 5,642 млн. лв. Нарушение е открито единствено около организацията на европейското първенство за юноши до 17 г. през пролетта на 2015 г., което се проведе в Бургас, Созопол, Стара Загора и Сливен. Президент на БФС по онова време беше Борислав Михайлов, а главен организатор на Евро `15 - тогавашният зам. изп. директор на централата и настоящ изп. директор на "Левски" Павел Колев.
Разминаването от над 140 000 лв. идва от договор за ползване на ст. "Лазур" в Бургас, стопанисван тогава от несъществуващия вече ПФСК "Черноморец". Клубът е получил от БФС 305 000 лв. наем за съоръжението, което според изискванията на УЕФА е трябвало да бъде на разположение денонощно.
Проверката на ММС е установила, че наемът е бил целесъобразен единствено за периода от 28 април до 22 май, като тогава изплатената сума е трябвало да бъде само 162 234 лв. БФС обаче е отчел, че е платил наем за още около три седмици - десетина дни преди първата тренировка и десетина дни след края на първенството, когато занимания не са провеждани. Разликата от 142 766 лв. трябва да бъде възстановена на държавата.
През ноември разследване на bTV повдигна въпроси за съмнителни сделки за купуване на екипировка като част от съвместната програма на ММС и БФС за развитие на детско-юношеския футбол. Проверката на министерството е установила, че платените цени са в рамките на пазарните и тук нарушения няма.
По програмата за развитие на детския футбол (обхващаща играчи от 7 до 12 г.) БФС е получил общо 1,344 млн. лв. за периода 2015-2018 г. Извършена е проверка на 591 футболни клуба за получена екипировка, като всички без един са потвърдили, че са получили екипи, топки и сакове за топки. Единствено ФК "Младост 2015" (Сф) официално декларира, че не е взел нищо, въпреки че е участвал на три турнира, поради което БФС трябва да върне други 1744,99 лв. на ММС.
Също така проверката е установила, че при вицепрезидентите на БФС Атанас Фурнаджиев и Йордан Лечков, който вече не изпълнява тази длъжност, няма конфликт на интереси. Двамата бяха разследвани за такъв заради провеждане на официални лагери на БФС в свързани с тях хотели в Банско и Сливен. Според ММС обаче футболният съюз не е бил длъжен да прилага Закона за обществените поръчки в проверените случаи.
По-рано тази седмица стана ясно, че БФС е получил подкрепа от държавата по схемата 60/40 за подпомагане на бизнеса. Футболната централа е взела 51 051.95 лева, показва публикуваният на 28 април списък на работодателите, на които са изплатени компенсации. Там като отделно юридическо лице фигурира "Национална футболна база" (1660.73 лв.), която управлява националния комплекс на БФС в столичния кв. "Бояна".