Бившият президент на международната федерация по лека атлетика (IAAF) и бивш член на МОК Ламин Диак бе признат за виновен от френски съд и получи присъда от общо 4 години затвор, две от които условно.
87-годишният сенегалец, който ръководеше световната атлетика в периода 1999-2015 г., бе също така глобен 500 000 евро. Диак е признат за виновен по няколко обвинения за корупция, но не е намерен за виновен за "организирано пране на пари". Главните обвинения в корупция, по които е осъден, са за прикриване на положителни допинг случаи с руски атлети, така че да могат да участват в големи състезания, включително олимпийските игри в Лондон`12. В замяна Диак е получавал пари.
Неговият син Папа Масата Диак, който отказа да бъде екстрадиран от Сенегал във Франция, е осъден на 4 години ефективен затвор, макар и задочно. Той бе маркетингов консултант в IAAF по времето на властването на баща му. Папа Масата е глобен от съда в Париж с 1 млн. евро. Той е признат за виновен, че е прибрал 15 млн. евро, включително и комисиони, от договори за ТВ права, склювани от IAAF.
Баща и син Диак трябва да платят също така общо 5 млн. евро на IAAF (вече преименувана на Световна атлетика) за вредите, които са ѝ нанесли.
За виновни и останалите четирима обвиняеми: Габриел Доле (бивш шеф на антидопинговата комисия на IAAF), Хабиб Сисе (бивш съветник на Диак-старши), Валери Балахничев (бивш президент на руската федерация по лека атлетика, ВФЛА) и Алексей Мелников (бивш треньор на руските национални отбори в бяганията на средни дистанции).
Доле получи 3 г. (1 ефективно + 2 условно) глобен със 100 000 евро, Сисе - е осъден на 1 г. условно и глоба 140 000 евро.
Същевременно Балахничев - е осъден на 3 години затвор, а Мелников - на 2. Двамата руснаци не присъстваха в съдебната зала. Те са обявени формално за международно издирване и е издадена международна заповед за техен арест, макар да не се крият и да си живеят в Русия.
Прокуратурата в Париж бе обвинила Ламин Диак, че е получил общо 3.45 млн. евро от руски фондове, за да прикрива допинг случаи на руски състезатели и треньори. Става въпрос за скриване на положителни проби или отлагане на обявяването им при общо 23-ма руски спортисти, за да могат те да участват в Лондон`12 и на световното първенство по лека атлетика в Москва през 2013 г. Освен това сенегалецът бе признат за виновен и, че част от получените руски пари, е използвал, за да финансира с тях кампанията Маки Сал за президент на Сенегал през 2012 г.
При произнасянето на присъдата съдийката Рос-Мари Ино заяви, че Диак е бил въвлечен в схема, която е предлагала "пълна протекция" на руските атлети.
Почти е сигурно обаче, че Ламин Диак няма да лежи в затвора. Съдия Ино заяви на опозореният бивш член на МОК: "„Предвид възрастта ви, може да очаквате да не попаднете в затвор“.
Един от адвокатите на бившия шеф на световната атлетика - Симон Ндайе, определи присъдата като "несправедлива и нехуманна" и добави, че тя ще бъде обжалвана.
Бившият президент на ВФЛА Валентин Балахничев пък обяви, че се чувства заложник в игрите срещу Русия.
"Съобщават, че ще ме арестуват, при това не чрез юрисдикцията на международния съд, а на френския. Що за игра е това? Тя върви в последните години срещу Русия и аз съм един от заложниците в нея - коментира той през РИА Новости. - Лишиха ме от законното право да се защитавам. Казваха, че не сътруднича на следствието, с което категорично не съм съгласен. Смятам да обжалвам на по-висшестояща инстанция".
.