"Борусия" (Д) е в Топ 4 на Европа за 5-и път в историята

ПСЖ елиминира "Барса" в Шампионската лига със звучен обрат след червен картон в Каталуния

17 Апр. 2024Обновена
Дори резервите на "Борусия" са нахлули на терена, за да празнуват гола на Марсел Забицер (№20), който изпрати германския тим на 1/2-финал в Шампионската лига.

Едва за пети път в историята и за първи път след повече от десетилетие "Борусия" (Дортмунд) се класира за 1/2-финалите в най-силния европейски клубен турнир по футбол - Шампионската лига. Германският вицешампион отстрани испанския "Атлетико" (Мадрид) след луд мач и победа с 4:2 на своя ст. "Сигнал Идуна Парк", осигурил на тима общ резултат от 5:4 в 1/4-финалния сблъсък.

Вестфалци обърнаха развоя в своя полза още преди почивката, отбелязвайки два гола чрез Юлиан Брант и Ян Маатсен в самия край на първото полувреме. В началото на втората част обаче Матс Хумелс си отбеляза автогол, а двайсетина минути по-късно Анхел Кореа изравни и мадридчани отново излязоха едни гърди напред, след като бяха спечелили първия мач с 2:1.

Но в заключителните 20 минути "жълто-черните" нанесоха два светкавични удара. В 71-вата Никлас Фюлкруг вкара с глава, а в 74-тата Марсел Забицер промуши топката с диагонален шут през цялото наказателно поле, оформяйки крайния резултат.

За последен път "Борусия" беше на 1/2-финал в ШЛ през 2013 г., когато стигна и до финала, в който загуби от "Байерн" (Мюнхен). Останалите три случая, в които тимът от Дортмунд е бил на тази фаза в турнира за КЕШ, са през миналия век - през 1964, 1997 и 1998 г., като във втория от тях отборът спечели най-ценния трофей в клубния футбол.

В другия реванш от елиминациите тази вечер "Пари Сен Жермен" срази "Барселона" с 4:1 като гост в каталунската столица и също проби в Топ 4 на континента след обрат, след като бе загубил домакинството си с 2:3 миналата седмица. Французите трябваше да обръщат и самия ответен двубой, след като изостанаха в резултата още преди да е изтекъл и четвърт час на Олимпийския стадион "Луис Компанис".

Домакините поведоха в 12-ата мин. след чудесен пробив отдясно на Ламин Ямал и прострелно центриране, материализирано от Рафиня. След половин час игра обаче "блаугранас" останаха с човек по-малко след директен червен картон на Роналд Араухо за нарушение срещу откъсналия се Брадли Баркола и това на практика предреши крайния изход.

Парижани изравниха още преди почивката с попадение на бившия нападател на "Барса" Усман Дембеле, а през второто полувреме довършиха рухналия съперник. Витиня вкара с далечен шут в 54-тата мин., а Килиан Мбапе се разписа два пъти - от дузпа в 61-вата и с добавка в 89-ата. В изблици на безсилие червени картони си изкараха също старши треньорът на испанците Шави Ернандес и наставникът на вратарите Хосе Рамон де ла Фуенте.

ПСЖ ще играе за четвърти път в клубната история на 1/2-финалите в Шампионската лига след 1995, 2020 и 2021 г. и ще опита да се класира за втория си финал след загубения мач за титлата преди четири сезона. Първата среща от сблъсъка между "Борусия" (Д) и "Пари Сен Жермен" ще бъде в Германия, а реваншът - във френската столица.

1/4-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2023/2024

"Барселона" - "Пари Сен Жермен" 1:4 (Рафиня 12; Дембеле 40, Витиня 54, Мбапе 61-д, 89) / в първия мач 3:2

"Борусия" (Дортмунд) - "Атлетико" (Мадрид) 4:2 (Брант 34, Маатсен 39, Фюлкруг 71, Забицер 74; Хумелс 49-авт, Кореа 64) / 1:2

"Манчестър Сити" - "Реал" (Мадрид) 17.IV / 3:3

"Байерн" (Мюнхен) - "Арсенал" 17.IV / 2:2