Бъдещето на ст. "Георги Аспарухов" остава обвито в неяснота и след общото събрание на акционерите на клуба, на което имаше специална точка за стадиона. Тя предвиждаше изнасяне на изчерпателна информация относно инвестиционното намерение за модернизиране на съоръжението, осигурените инвеститори, планираната стойност на проекта, начините за осигуряване на финансирането на проекта, условията за неговата реализация и сроковете за реализирането му.
След събранието обаче част от акционерите - хората, които са опозиция на ръководството и собственика Наско Сираков, останаха доста смутени от чутото. Председателят на сдружение "Левски" на левскарите" Димитър Костадинов
изнесе пред медиите името на компанията,
която най-вероятно ще инвестира в построяването на нов стадион - Sport 5.
"Поредицата от несбъдващи се обещания от страна на Сираков продължава... Дали има избран проектант за визия - отговорът беше не. Няма инвеститор, който да подсигури бъдещото. Всичко са добри пожелания и намерения. Разбрах, че външната компания ще стане собственик на новото съоръжение, а "Левски" ще е ползвател. Като план и проект очаквам да стане нещо като с Джо Диксън (б.ред. - английският бизнесмен Джоузеф Диксън, който през лятото на 2021 г. опита да купи клуба). Опасявам се да не стане като LED системата, която е собственост на външна за "Левски" компания и отборът няма приход. Има три проблема, един от които е със собствеността на Сектор А. Има подводни камъни, които ни отдалечават от построяването на стадион. Това е един много дълъг път, по който евентуално би могло да се върви. Там трябва да се вземат политически решения от Софийския общински съвет с 2/3 мнозинство, за да може чисто документално да се започне търсенето на инвеститор. Нищо няма да стане бързо, това е поредната лъжа. За да се случи стадионът, има три заинтересовани страни - Община София, клуба "Левски" и неговото ръководство, както и хазартната компания, която покровителства (б.ред. - "Палмс бет"). Ако сечението на трите страни се балансира, тогава можем да имаме един успешен проект", заяви още Костадинов.
Друг от акционерите - финансовият анализатор от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев също бе скептичен: "Това, което е водещо и ново е, че операторът на строежа на стадиона ще има голяма роля. От нея (б.ред. - компанията, която ще оперира построяването на съоръжението) се очаква да дойде финансирането. На база нейните проучвания ще стане ясно колко ще бъде капацитетът. Всичко ще зависи от оператора. Аз го нарекох супероператор, защото в бъдеще може да вземе отношения колко ще струват абонаментните карти. Ако започне строеж и прекъсне, този оператор на стадиона ще носи отговорност и ние няма да можем да търсим отговорност в клуба. Ние не знаем нито един човек от този оператор, не знам от кого ще търсим отговорност. Операторът ще получава всички приходи от стадиона за определен период от време. Операторът ще има водеща роля в дружеството "Георги Аспарухов". Огромна част от интереса и въпросите се измества към оператора на стадиона, който го нямаше. Опасността да започне голям проект и да не се завърши е голяма. Затова са и тези притеснения. Обединението относно "Аз съм мажоритаря и вие ще вървите след нас" няма да стане. Трябва всеки левскар да има глас и да избира президента на клуба с равен глас."
Опозицията сред акционерите
имаше и друг повод за недоволство.
Още в началото предложената точка от сдружението "Левски" на левскарите", което е втори по големина акционер с 10% дялове, не бе приета. Тя предвиждаше Александър Чакъров да бъде назначен като финансов контрольор в "Левски". Това бе отхвърлено с 89% от гласовете, от които 86.6% бяха на собственика и президент на клуба Наско Сираков.
Всичко е в проект
От изказването на адвокат Борислав Георгиев, доскорошен член на УС на "Левски", който води днешното общо събрание, пролича всъщност, че всъщност нищо не е ясно към момента. "Проекти няма към този момент, все още сме в предпроектно проучване. Има само изготвен доклад, който дава отговор, ако новият стадион е бизнес проект - тоест да се самоиздържа, колко трябва да е капацитетът и инвестицията. Индикативна цена е около 80 милиона евро и 20-23 хиляди места капацитет. Една от водещите фирми по опериране на подобни съоръжения е изготвила този доклад", заяви юристът.
Той посочи и спънките към момента: "Бяха дефинирани няколко проблема, които трябва да се решат - между столичната администрация и Столична община, другите са със Столичния общински съвет. Също така между властта и правото на ползване. Това са девет имота, върху които имаме безвъзмездно и безсрочно право на ползване. Тези въпроси трябва да се решат, за да се продължи работата по търсене на инвеститори. Имаме уверението, че тези пречки не са непреодолими, но не знам в какъв срок. Имаме уверението, че ще получим съдействие."
ПОЗИЦИЯТА НА НАСКО СИРАКОВ
След общото събрание пред медиите застана и собственикът на "Левски" Наско Сираков, който обяви, че стадионът не е най-първостепенният въпрос в клуба. "Към днешна дата стадионът е на второ място сред приоритетите. Първият е да се класираме за европейските клубни турнири. Надявам се да не се получи случаят "Джо Диксън". Фирмата, която направи проучването, за което заплатихме сериозна сума, е изключително сериозна и ѝ имаме доверие. Меко казано е несериозно в този момент да искат 5-годишен план за инвестиции от мен. Първо преди 5 години тези хора ни казаха, че сме в будна кома и "Левски" е фалирал до няколко месеца. Сега искат план. След година и 7 месеца изтича договора на генералния спонсор с "Левски". Далеч сме от времето да започнем да водим разговори с друг генерален спонсор или подновяването на договор със същия. По наш разчет около Нова година "Левски" ще бъде изчистен от задължения. Със сигурност до 10 дни или две седмици има огромна вероятност едно от задълженията ни да бъде оправено. То е от сериозните. "Левски" може да диша спокойно, но не може да прави дългосрочни прогнози", заяви Сираков.