България отново е на Евробаскет след 10 г. пауза

Тимът на Росен Барчовски постигна драматична победа като гост срещу Латвия и си осигури място на континенталния шампионат

21 Февр. 2021Обновена
БФБ
Селекционерът Росен Барчовски е подхвърлян във въздуха от радостните играчи в зала "Арена Рига".

Националният ни отбор по баскетбол успя да се класира за европейското първенство догодина. Това се случи след трудна, но сладка победа в гостуването срещу Латвия - 66:65. За последен път България игра на Евробаскет точно преди 10 години, през 2011 г., когато завърши на 13-о място. По ирония на съдбата треньор на тима отново, както и сега, бе Росен Барчовски.

Днес той бе принуден да мине през цялата палитра от емоции, тъй като отборът ни започна слабо двубоя в "Арена Рига". Домакините се справяха по-успешно в стрелбата и борбата в подкошието, като в един момент имаха и двуцифрен аванс - 39:28 във втората четвърт и 52:42 в третата. Тогава някъде българите заиграха по-мобилизирано и започнаха да топят пасива. Силни минути имаше гардът на "Рилски спортист" Павлин Иванов, който вкара решаващи тройки и успя да осигури аванс - 62:60, по-малко от три минути преди края.

Последва нов обрат за латвийците, които поведоха с 65:63, но 1:26 мин. преди края Дий Бост вкара решаваща тройка и България поведе с 66:65. Това се оказа и крайният резултат, като причина за това бяха грешни стрелби на домакините и два пропуска от наказателни удари на Александър Янев.

Бост се оказа и най-резултатен за тима ни - 18 т., следван от Павлин Иванов (15, от 5 тройки!), Димитър Димитров (12) и капитанът Чавдар Костов (11). Забележителното бе, че нашите отбелязаха общо 11 тройки, т.е. половината от точките си бяха от далечна дистанция. За латвийците, които няма да играят на континентален шампионат за пръв път от 22 г. насам, най-резултатен бе Янис Тима с 14 т.

Unbelievable scenes as Bulgarian Basketball Federation 🇧🇬 are heading to #EuroBasket 2022 for the 1st time in a decade 👏

Posted by FIBA EuroBasket on Saturday, February 20, 2021

Успехът днес осигури на България третото място в групата - последното, което дава квота за Евробаскет 2022. Балансът ни е две победи и три загуби. За шампионата вече си осигуриха класиране Босна и Херцеговина и Гърция. Последният ни двубой, вече протоколен, е в понеделник срещу босненците, отново в "Арина Рига".

Първенството догодина ще се проведе между 1 и 18 септември в четири държави - Италия, Германия, Чехия и Грузия.

Националният отбор по баскетбол стана поредната жертва на безобразното ценообразуване на лабораторията за бързи антигенни тестове, обслужваща летище "София".