България се класира убедително за европейското по волейбол

17-годишен дебютира в националния отбор с ас за спечелване на гейм

16 Яну. 2021
БНТ
Алекс Грозданов прави поредната си силна атака в центъра. Той завърши мача със 7 точки, две от които на блокада

Мъжкият национален отбор по волейбол на България се класира убедително на европейското първенство тази есен, след като постигна трета победа от три мача на квалификационния турнир в гр.Б в Хадера (Изр). След трудното 3:1 над Австрия и 3:0 над домакина Израел в първата част на турнира, днес селекцията на италианския треньор Силвано Пранди се разправи много бързо във втория мач с австрийците - 3:0 (15, 18, 22) след само 65 минути на терена в Двореца на спорта "Енербокс".

По този начин нашите си осигуриха първото място в групата, независимо от утрешния им последен мач срещу аутсайдера Израел. Българите имат 9 т., а Австрия и Израел са с по 3 и нямат и теоретичен шанс да го застигнат в класирането. За Евроволей 2021, чийто домакини са Полша, Чехия, Естония и Финландия, със сигурност се класира само победителят в групата.

Тази вечер българският тим започна вихрено и с настроение, като нямаше и помен от отпуснатата му игра в първия мач срещу австрийците, спечелен след затруднения с 3:1. В I гейм нашите поведоха набързо с 4:0, минаха през 8:2, 11:3 и 18:11 и логично се наложиха. Точка на гейма пък сложи 17-годишният Алекс Николов, който направи дебют в официален мач за мъжкия национален отбор, влизайки да изпълни сервис при 24:15 и постигна ас. Алекс е син на дългогодишния капитан на националите Владимир Николов и е играч на "Левски".

Втората част също започна с мощна българска игра, довела до ранен аванс от 5 точки при 10:5. След това затварянето на гейма бе само въпрос на рутина и стабилно представяне на тима ни.

В третия гейм отборът на Австрия за първи път в двубоя успя да поведе - 3:2 т., после натрупа и 3 точки аванс при 12:9. Но след техническо прекъсване, взето от Силвано Пранди, българите се върнаха на терена мобилизирани и поведоха с 13:12. Оттам-нататък се играеше точка за точка, но само до 18:18. Тогава на сервис застана Тодор Скримов, който направи два аса и даде аванс на нашите, който бе запазен до победния край.

Най-резултатен за българския отбор бе капитанът Цветан Соколов с 18 т., с по 12 допринесоха Мартин Атанасов и Тодор Скримов, а Николай Къртев и Алекс Грозданов завършиха с по 7. Реализатор №1 за австрийците стана Александер Бергер с 15.