България тръгна с трудна победа над Австрия към Евроволей `21

13 Яну. 2021
БНТ
Българската блокада (в бяло) днес не бе на добро ниво, като успя да спре само 6 атаки на противника, докато австрийците направиха 8 успешни блока на мрежата.

Националният мъжки отбор по волейбол се измъчи срещу състава на Австрия, но все пак стартира с победа квалификационния турнир за европейското първенство през есента - 3:1 (21, -20, 19, 22).

Победата бе очаквана, но нито бе постигната лесно, нито бе чиста с 3:0, както вчера си пожела президентът на волейболната ни федерация Любомир Ганев. Напротив - австрийците, които са №25 в световната ранглиста, затрудниха максимално нашите на двубоя в Двореца на спорта "Енербокс" в Хадера (Израел).

Те спечелиха лесно втория гейм, а в четвъртия водеха почти до края, когато няколко сервиса на Алекс Грозданов донесоха преимущество в резултата за намиращия се девет места по-нагоре в ранглистата български тим.

Именно Грозданов бе един от най-резултатните за нашия отбор, като завърши мача с 15 точки. Повече от него реализира само капитанът Цветан Соколов - 17. Тодор Скримов допринесе с 12 т., а Мартин Атанасов и Аспарух Аспарухов - с по 10. За отбора на Австрия, а и в мача въобще, най-резултатен бе Никлас Кронталер с 20 т.

След тази победа отборът на България оглави класирането в гр. Б от квалификациите за Евроволей `21 с 3 т. Австрийците, които в първия мач от турнира в Хадера победиха домакина Израел с 3:0 (25, 23, 20), са втори - също с 3 т., но със загуба в прекия двубой. Израелците са на трето място и именно срещу тях е следващият мач нашите - утре от 19 ч.

Квалификационният турнир в Хадера ще продължи до неделя (17 януари), като отборите ще играят по два пъти един срещу друг (по 4 мача на тим). Всички волейболисти и официални лица са настанени в специална изолирана зона, т. нар. "балон", част от мерките срещу пандемията от коронавируса.

Само крайният победител в турнира ще се класира със сигурност за Евроволей 2021, чиито домакини са Полша, Чехия, Естония и Финландия. Програмата предвижда след утрешния мач с Израел българите да почиват в петък, а в събота и неделя да срещнат двата си съперника в гр. Б в същия ред - първо Австрия, а в последния ден Израел.