България започна игрите в Пекин 2022 с провал в биатлона

Смесената ни щафетата бе затворена още преди да преполови дистанцията и бе извадена от състезанието

05 Февр. 2022Обновена
Милена Тодорова използва 5 допълнителни патрона в стрелбата и направи една наказателна обиколка.
БОК

Българският олимпийски отбор започна с провал в биатлона на игрите в Пекин 2022, след като смесената ни щафета не успя дори да преполови състезанието.

В надпреварата на 4х6 км Милена Тодорова на първи пост използва 5 допълнителни патрона в стрелбата и направи една наказателна обиколка. Тя предаде на втория пост - Мария Здравкова, с изоставане от 2:20 мин. от лидерите. Но пък Здравкова, която бе знаменосец вчера при откриването на игрите, се представи още по-зле. Тя демонстрира много слабо ски бягане и същевременно използва още 4 допълнителни патрона и направи две наказателни обиколки.

Това доведе до общо изоставане с 4:27 мин. след четвъртата стрелба и преди Здравкова да стигне до финала на своя пост, бе затворена с обиколка от водещите тимове. Това доведе до изваждане на щафетата ни от състезанието още преди двамата мъже в състава - Владимир Илиев и Димитър Герджиков, да имат шанс да участват.

Това безславно отпадане означава предпоследно 19-о място за нашите, като след тях е само смесеният квартет на Япония, затворен малко по-рано. Класирането днес е с две места по-слабо от смесената щафета в Пьонгчанг`18. Тогава Даниела Кадева, Емилия Йорданова, Красимир Анев и Владимир Илиев не бяха затворени с обиколка, а завършиха състезанието на 3:57 мин. от шампиона Франция.

Олимпийската титла днес спечели Норвегия след феноменален финален спринт между трима и стопяване на пасив от 9 секунди на последния пост от страна на Йоханес Бьо. Само на 9 десети втори финишира Кентен Фийон-Майе (Фр), а трети завърши лидерът след последната стрелба Едуард Латипов (Рус) - на 1.5 сек.

Така първият комплект медали отиде при Норвегия (Марте Олсбу-Рьозеланд, Тирил Екхоф, Тарей Бьо, Йоханес Бьо), Франция (Анаис Шевалие-Буше, Жулиа Симон, Емилиан Жаклен, Кентен Фийон-Майе) и Русия (Уляна Нигматулина, Кристина Резцова, Александър Логинов, Едуард Латипов).

ВЛАДИМИР ЗОГРАФСКИ СЕ ПРЕДСТАВИ ОТЛИЧНО В КВАЛИФИКАЦИЯТА НА СКИ СКОКОВЕТЕ

Единственият ни ски скачач в световния елит - Владимир Зографски, се представи отлично в квалификацията на нормалната шанца в Джандзякоу. Той постигна 97.5 м и с оценка от 99.7 зае 13-а позиция от 53-мата участници.

Първите три места окупираха Мариус Линдвик (Нор) със 100.5 м (116.7 т.), Роберт Йохансон (Нор) със 103 м (116.6) и Пьотр Жила (Пол) със 102.5 м (112.1). Те бяха и единствените, които прелетяха повече от 100 метра в квалификацията.

Първите скокове от основното състезание са утре от 13 ч. българско време, като Зографски е с 23-и стартов номер.

ПЕТЪР АНГЕЛОВ БЕ ПО-БЪРЗ ОТ 6 СЪСТЕЗАТЕЛИ ПРИ ШЕЙНИЧКИТЕ

Петър Ангелов зае 28-о място след първите два манша в спускането с шейни. На ледения улей в Янцин 30-годишният състезател от Крумовград даде общо време 1:59.308 мин., като изостава с 4.807 сек. от лидера и рекордьор на улея Йоханес Лудвиг (Гер, 1:54.501).

Днес Лудвиг подобри най-доброто постижение на съоръжението и на забутване (2.455 сек.) и за единично спускане (57.063 сек.). Старите рекорди бяха на руснака Семьон Павличенко - съответно 2.465 и 57.298 сек., от предолимпийското тестово състезание на 20 ноември 2021 г.

С две постижения под 1 минута в маншовете (59.555 и 59.753) във временното класиране Ангелов е пред шестима от съперниците си (участват общо 34-ма спортисти).

Челната тройка преди утрешните последни два манша допълват Волфганг Киндл (Ав, + 0.0039 сек.) и Доминик Фишналер (Ит, + 0.304 сек.).

Третият манш е утре от 13.30 ч. българско време, а финалният четвърти -   от 15:10 ч.