Бундестимът е в играта на Евро 2020 след разгром над шампиона

Световният първенец Франция направи грешна стъпка срещу Унгария в Будапеща

19 Юни 2021
Вратарят на португалците Руи Патрисио се е забил в мрежата след четвъртия гол на Германия.

Отборът на Германия се "съживи" в ключов момент на Евро 2020 и даде заявка, че ще все пак ще е сред кандидатите за титлата. След загубата с 0:1 от Франция в първия си мач от група F, Бундестимът разгроми с 4:2 европейския шампион Португалия в Мюнхен. Двубоят започна неприятно за домакините, след като суперзвездата на португалците Кристиано Роналдо откри в 15-ата мин. с третото си попадение в турнира.

Германия обаче обърна резултата след два автогола на съперника - на Рубен Диас в 35-ата и Рафаел Герейро в 39-ата мин. Така Бундестимът стана първият отбор в историята на европейските първенства, който получава помощ чрез два автогола в един двубой. Португалия пък стана първият в историята на шампионатите на Стария континент, чийто играчи си вкарват два автогола в един мач. А Евро 2020 стана първото в историята европейско първенство, на което се отбелязват пет автогола. До момента рекордът бе три.

До края германците наложиха своята игра, а и успешно неутрализираха най-опасните футболисти на съперника си - Кристиано Роналдо и Бруно Фернандеш. Стигна се до още два немски гола - Кай Хаверц в 51-ата мин. и Робен Госенс в 60-ата. Последният отбеляза и попадение още в 5-ата мин., но то бе отменено заради засада на Серж Гнабри.

Португалия успя само да стигне до още един гол, вкаран от Диого Жота в 67-ата мин., а в 79-ата мин. Ренато Санчес прати с мощен шут топката в десния страничен стълб.

В другия мач в групата световният шампион Франция не успя да продължи победната си серия и завърши 1:1 срещу Унгария в Будапеща. Атила Фиола изненада "петлите" секунди преди почивката, след като надбяга Бенжамен Павар и Рафаел Варан, след което откри - 1:0. В 66-ата мин. Антоан Гризман изравни, след като избита от Орбан топка попадна у него. Това бе седмо попадение за французина на европейски първенства, с което се изравни с англичанина Алън Шиърър на трето място във вечната голмайсторска класация. Втори е Мишел Платини с 9 гола, а начело е Кристиано Роналдо вече с 12 гола.

"През първото полувреме, когато трябваше да водим в резултата, се оказахме догонващи след единственото им положение. Подкрепата от трибуните даде сили на съперниците. Те се защитават много добре, както направиха и срещу Португалия до 83-ата минута. Едната точка очевидно не е това, на което се надявахме, но така или иначе ще я приемаме. Такъв е футболът. Закъсняхме с 45 минути, те практически нямаха никакви положения", коментира след мача селекционерът на французите Дидие Дешан.

Италианският треньор на унгарците - Марко Роси, пък каза: "Направихме изключително добър тактически мач. Играхме хладнокръвно и вложихме правилната доза смелост и сърце. Благодаря на момчетата за това, което направиха. В днешно време много треньори вярват, че отборите им печелят само заради тактиката им. Грешат. Водещите лица са футболистите и днес нашите бяха перфектни. Да, може би сме лимитиран отбор, но смятам, че бъдещето ни е добро"