Ценна победа в Баку доближи още "Лудогорец" до ШЛ

Успехът над "Карабах" обаче беше помрачен от контузията на Бърнард Текпетей и червеният картон на Кайо Видал

06 Авг. 2024
Ганайският нападател на "Лудогорец" Бърнард Текпетей (вляво) атакува за топката черногорския национал Марко Янкович ("Карабах") по време на двубоя в Баку.
Фейсбук/

"Лудогорец" направи много важна стъпка по пътя си към Шампионската лига, след като спечели с 2:1 гостуването срещу коравия отбор на "Карабах" в първи мач от III квалификационен кръг.

Съперникът е 11-кратен шампион на Азербайджан, веднъж е играл в групите на Шампионската лига, веднъж в групите на Лига на конференцията и седем пъти - в тези на Лига Европа, като в последния турнир достигна до 1/8-финалите през изминалия сезон и отпадна драматично от "Байер".

Класата на съперника принуди "Лудогорец" да е по-предпазлив до почивката, но през втората част разградчани успяха до достигнат до голови положения. В 54-ата мин. българският тим по чудо не поведе, след като първо Кайо Видал прати с глава топката в напречната греда, а при добавката Бърнард Текпетей не улучи вратата от 3 метра.

Само 2 минути по-късно обаче "Лудогорец" поведе с гол на португалеца Диниш Алмейда, който засече с глава центриране отдясно на Сон. "Карабах" реагира бързо и изравни в 65-ата мин., когато Жуниньо вкара от добавка, след като германският вратар на "Лудогорец" Хендрик Бонман изби топката след шут на Ясин Бензиа.

Българският шампион все пак стигна до победата в 87-ата мин. с попадение на Кайо Видал с глава, но завърши мача в Баку с човек по-малко. В 89-ата мин. Видал заличи доброто впечатление и получи втори жълт картон след остро влизане срещу Кевин Медина. Бразилецът със сигурност ще пропусне реванша в Разград идния вторник (13 август). "Лудогорец" ще бъде във важния мач без друг основен играч - Бърнард Текпетей, който беше сменен принудително в 61-ата мин. Треньорът Георги Дерменджиев разкри, че ганаецът има счупване на десния крак

В последните минути вратарят Бонман спаси победата на тима си, като отрази три шута на играчи на "Карабах" в рамките на около минута.

"Играхме добър футбол и по добър начин спечелихме мача. "Карабах" е офанзивен отбор, който разчита най-вече на атаката и иска това да го използва. Всеки мач вкарват това гол, знаехме го, но видяхте какво се случи. Счупен крак на Бърни (б.ред. - Текпетей), гледа се дълго време дали има засада при гола им. Това са много важни моменти, афектиран съм. Чака ни много труден двубой в Разград и трябва да бъдем готови. Така се играе в мачовете за Шампионска лига - не трябва да се правят глупави грешки, трябва да се намери начин да се отбележи гол. Направихме го, 2:1 за нас е, но за двата мача е 50:50. Те държат добре топката в офанзивен план, имат състезатели, които ако ги забравим, могат да направят беля", коментира Дерменджиев след края.

Ако "Лудогорец" успее да отстрани "Карабах", то ще срещне "Динамо" (Загреб) в директен плейоф за влизане в групите на Шампионската лига. Евентуално отпадане от азербайджанския тим ще прати българския шампион на плейоф за групите за Лига Европа срещу "Петрокуб" (Мол) или "Дъ Ню Сейнтс" (Уелс).