Чудесен вратар осигури на България 1:1 срещу еврошампиона

Националите ни спечелиха първа точка при гостуване в Италия в официален мач

03 Септ. 2021
Валентин Антов (вляво) поздравява Кирил Десподов, който току що е асистирал за гола на Атанас Илиев на мача във Флоренция.

Националният отбор на България по футбол успя да достигне до равенство 1:1 като гост срещу тима на Италия, който изигра първия си мач след спечелването на европейското първенство това лято. Квалификацията за Мондиал 2022, която се игра във Флоренция, донесе на националите ни първа точка в гостуване срещу този съперник в официален мач изобщо. Преди това тимът ни бе достигал до равенства 0:0 в контроли през 1969 и 1974 г.

За успеха на ст. "Артемио Франки" тази вечер основна заслуга имаше вратарят на "Черно море" Георги Георгиев, който направи няколко важни спасявания. Те дойдоха след гола на Федерико Киеза, при който Георгиев нямаше вина. В 15-ата мин. нападателят на "Ювентус" проби и след двойно подаване с Чиро Имобиле вкара в мрежата с плътен шут по земя.

Последваха силни минути за италианците и нови пропуски, най-вече на Киеза. За да дойде 39-ата мин., когато България изравни, малко нелогично на играта до момента. Голяма роля при попадението изигра Кирил Десподов, който проби отляво и центрира към Атанас Илиев и новото попълнение на италианския втородивизионен "Асколи" направи 1:1.

След почивката българският отбор опита да държи топката максимално далеч от вратата ни, като това до голяма степен се получи. В малкото открили се възможности пред домакините отново си пролича, че вратарят Георгиев има чудесен ден. В последните 15-ина минути пролича и умората при "адзурите", които въпреки всичко успяха да изравнят рекорда от 35 поредни мача без загуба, поставен от Бразилия между 1993 и 1996 г. и повторен от Испания между 2007 и 2009 г.

Това бе едва втора точка за България в група С, с което отборът остава на четвъртото, предпоследно място. В другия мач тази вечер Литва загуби с 1:4 като домакин от Северна Ирландия. Италианците остават начело в класирането, вече с 10 т., пред Швейцария (6) и Северна Ирландия (4). Отборът на Литва, който ще гостува в неделя в София, е последен без спечелена точка.

"Не мога да кажа, че сме направили страхотен мач. Показахме дисциплина и характер, за да се върнем в мача и да спечелим точка. Може да бъдем доволни от мъжеството и себераздаването. Италия е много, много добър отбор. Това, което направиха нашите момчета, трябва да им вдигне самочувствието. В момента нямаме футболисти, които да играят в силни отбори, но като колектив може да се противопоставим на всеки. На този отбор му трябва време, подкрепяйте го този отбор, това е нашият отбор. Днес те показаха, че може да спечелим. Видях този дух на полувремето и през повечето време, в което бяха на терена. Ще направим ротация срещу Литва, защото повечето от футболистите в момента са изцедени. Ще трябва малко повече смелост в атака, за да търсим победа", коментира след мача селекционерът Ясен Петров.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА МОНДИАЛ 2022

Група В: Швеция - Испания 2:1, Грузия - Косово 0:1

Група С: Италия - Българя 1:1, Литва - Северна Ирландия 1:4

Група Е: Чехия - Беларус 1:0, Естония - Белгия 2:5

Група I: Андора - Сан Марино 2:0, Унгария - Англия 0:4, Полша - Албания 4:1

Група J: Исландия - Румъния 0:2, Лихтенщайн - Германия 0:2, Северна Македония - Армения 0:0.