Два световни рекорда украсиха 12-ия турнир от Диамантената лига по лека атлетика. На стадиона в полския град Хожув шведът Арманд Дуплантис направи 10-ата си поправка на върховото постижение в овчарския скок, а норвежецът Якоб Ингебритсен коригира рекорда на 3000 м, поставен през 1996 г.
В турнира, който носи името на олимпийската шампионка в мятането на чук от Сидни 2000 Камила Сколимовска (починала едва на 26 г.), имаше и българско участие - Тихомир Иванов завърши на 7-о място в скока на височина.
Мондо отново излетя в стратосферата
Само преди 19 дни Арманд Дуплантис спечели втората си олимпийска титла и постави 9-ия си световен рекорд в овчарския скок - 6.25 м. И мнозина смятаха, че ще намали малко темпото, още повече, че преди 4 дни, на Диамантената лига в Лозана победи със "само" 6.15 и призна, че почти не е тренирал след триумфа си на "Стад дьо Франс".
В Хожув обаче Мондо отново бе във върхова форма. Той си подсигури победата с постижение от 6 метра, изпреварвайки американеца Сам Кендрикс и гърка Емануил Каралис. След това поиска летвата да се постави на 6.26.
При първия опит 24-годишния феномен в атлетиката не успя, но при втория премина над рекордната височина и постави 10-ото си върхово постижение и трето само в рамките на тази година. Дуплантис започна да подобрява рекорда през 2020 г., когато отново в Полша, в Торун, прескочи 6.17 м.
Ингебритсен под пара
Якоб Ингебригтсен най-сетне успя да подобри световния рекорд на 3000 м. Шампионът на Диамантената лига на 1500 и 5000 м за миналия сезон буквално помете постижението на кениеца Даниел Комен, поставено през 1996 г.
23-годишният норвежец свали повече от 3 секунди, финиширайки за 7:17.55 мин. (Комен бяха 7:20.67 в Риети, Италия).
На игрите в Париж Ингебритсен претърпя разочарование и не успя дори да спечели медал на 1500 м, победен от Коул Хокър (САЩ), оставайки 4-и. След това взе златото на 5000 м, а преди 4 дни в Лозана победи Хокър на 1500 м. Сега вече е и световен рекордьор на 3000 м. Освен това върхово постижение той притежава най-добрите времена в бяганията на 1500 и 2000 м.
"Чувството е специално. Надявах се да бягам около световния рекорд тук, но базирайки се на тренировките ми нямаше как да пердскажа на какво постижение съм способен - каза Ингебритсен, който направи суперизненадана физиономия, скогато след финала видя времето си на таблото. - Никога не съм си представял, че мога да бягам за 7:17. В началото темпото наистина бе бързо, а след това се чувствах в свои води и намерих добър ритъм. Може би това помогна".
Двамата рекордьори получиха и чекова за по $50 000 долара за постиженията си.
Тихомир Иванов завърши седми при завръщането си
В скока на височина имаше българско участие - Тихомир Иванов, се завърна в Диамантената лига, след като се класира осми на олимпийските игри. В Хожув 30-годишният плевенчанин се нареди на 7-о място с 2.22 м, преодолени от втори опит. След това Иванов не сполучи на три пъти на 2.26.
Българинът обаче победи олимпийския шампион от Париж Хамиш Кър (НЗел), който остана с 2.18 м.
Олимпийският шампион от Токио 2020 Джанмарко Тамбери, който в Париж имаше здравословни проблеми и остана без медал, спечели състезанието с 2.31 м, а челната тройка допълниха Ромен Бекфорд (Ям) и Олех Дорошчук (Укр) с по 2.29.
Тихомир Иванов има покана да участва и на Диамантената лига в Рим на 30 август.