Димитров направи миничудо, но Циципас все така ликува

Българският тенисист пропусна два мачбола и отпадна героично от "Мастърс" в Рим

11 Май 2022Обновена

Григор Димитров изигра славен мач срещу Стефанос Циципас, но отново се оказа от губещата страна на тенис корта. На трети пореден турнир от календара на професионалния тур (АТР) първата ракета на България (№20 в ранглистата) беше спрян от гръцкия №5 в света.

След като загуби от 23-годишния атинянин на 1/8-финалите от "АТР 500" в Барселона в края на април и "Мастърс" в Мадрид миналата седмица, сега 30-годишният хасковлия отстъпи на 1/16-финал от "Мастърс" в Рим - 3:6, 7:5, 6:7 (4). И този път българинът беше на път да загуби в два сета, но някак осъществи фантастичен обрат във втората част и дори беше на косъм от крайния успех, стигайки до два мачбола в решаващия сет.

Уви, съперникът му отново ликува.

Началото на мача беше нервно за Григор и той допусна пробив още в първия си сервис гейм, което доведе до изоставане от 0:3 след категорично затвърждаване от страна на Циципас. Впоследствие Димитров стабилизира играта си и стигна до брейкбол в 7-ия гейм, но след като не съумя да се възползва, не получи повече шансове в сета.

Във втората част българинът се представяше все по-стабилно, но в 7-ия гейм настъпи срив в подаването му и той беше пробит на нула. Още в следващия гейм нашият имаше възможност за връщане на брейка, но пак не успя и нова серия непредизвикани грешки доведе до яростно счупване на ракетата му при 3:5.

Излятата негативна енергия сякаш преобрази Григор и той произведе миничудо. Бившият №3 в света влезе в серия от 14 поредни спечелени точки - включително пробив на нула, когато Циципас сервираше за мача при 5:4, и от нищото изравни общия резултат на 1-1.

В решаващия III сет Димитров се измъкна невредим от ситуация 0:40 при 1:1 гейма и това се оказаха единствените брейкболи чак до 10-ия гейм. В него българинът сензационно се добра до мачбол в подаването на световния №5, който обаче демонстрира желязна психика и се спаси след две преминавания през равенство.

Ситуацията се повтори и в 12-ия гейм, в който Циципас отново сервираше за оставане в мача, отново даде точка за затваряне на двубоя на Григор - и за съжаление отново я отрази.

Неизбежният тайбрек започна с непредизвикана грешка на Димитров, която доведе до моментна психологическа криза. Българският тенисист допусна нови два минипробива и светкавично изостана с 0:5 точки. Циципас му върна жеста, губейки две поредни свои подавания и Григор се възползва, свивайки пасива си до минимум.

Само че гръцката звезда сложи точка на драмата с два поредни категорични сервиса, възползвайки се още от първия си мачбол след 2:37 ч. битка на втория по големина корт в олимпийския комплекс "Форо Италико" - препълнения "Гранд Стенд Арена".

Това беше общо четвърта поредна и пета победа за Стефанос Циципас в шест мача срещу Григор Димитров на ниво АТР. Сега на гърка му предстои 1/8-финал във Вечния град срещу Карен Хачанов (Рус), който по-рано днес се справи също в три сета с Пабло Кареньо Буста (Исп) - 6:4, 2:6, 6:1.

Тази вечер пък Димитров изигра още един мач на "Мастърс" в Рим - във II кръг от турнира на двойки. Заедно с партньора си Хуберт Хуркач (Пол) той се изправи на корт №6 в двубой срещу поставените под №3 хървати Никола Мектич/Мате Павич. Българско-полският дует отстъпи с 5:7, 5:7 и окончателно приключи участието си в италианската столица.

Хуркач отпадна още в I кръг на сингъл, отстъпвайки след два тайбрека срещу Давид Гофен (Бел) - 6:7 (8), 6:7 (2).