Димитров проби до III кръг за мач с бившия №1

Испанецът Карлос Алкарас загуби сет, но продължава защитата на титлата от "Мастърс" в Мадрид

28 Апр. 2023Обновена

Тенисист №1 на България Григор Димитров се класира за III кръг на турнира от сериите "Мастърс" на клей корт в Мадрид. В своя първи мач от надпреварата на сингъл в испанската столица поставеният под №26 хасковлия, който по право почива на старта на основната схема, надделя мъчно над Грегоар Барер - 7:6 (6), 7:6 (2).

31-годишният Григор не успя да стигне до точка за пробив в подаването на 29-годишния французин в първата част и неутрализира единствения шанс, открил се пред съперника му. В неизбежния тайбрек Димитров два пъти повеждаше с минипробив и два пъти губеше преднината си, като се наложи дори да спасява сетбол, преди Барер да направи двойна грешка при първата точка за затваряне на частта в полза на нашия тенисист.

Във II сет първата ни ракета (№32 в света) се измъкна от много тежка ситуация в осмия гейм, в който даде общо четири брейкбола на опонента си, включително два поредни при 15:40. Френският №56 в ранглистата пък отново не позволи дори точка за пробив и пак се стигна до дълъг гейм. Този път бившият №3 в света беше доста по-убедителен и с два минипробива си осигури аванс от 6:1 т., като се възползва от втория си мачбол след 1:56 ч. игра на Стадион №3.

Топ тенисистът ни приключи двубоя с 35 печеливши удара (10 аса) и 9 непредизвикани грешки (3 двойни) срещу 23 уинъра (3 аса) и 7 грешки (2 двойни) на французина. За българина това беше втора поредна победа от общо три изиграни мача срещу този съперник. Преди това двамата си бяха разменили по един успех през 2020 г.

На следващото стъпало в Мадрид Григор Димитров ще се изправи срещу бившия №1 в света и защитаващ титлата си от 2022 г. водач в схемата Карлос Алкарас. 19-годишният испанец загуби първия сет срещу Емил Руусувуори, но пречупи финландеца с 2:6, 6:4, 6:2 на централния корт "Маноло Сантана".

Мачът между Димитров и Алкарас ще бъде втори официален помежду им в тура на АТР, след като българинът загуби първата среща с 1:6, 3:6 на твърд корт в зала по време на "Мастърс" в Париж миналия ноември. Двубоят им в испанската столица ще бъде в неделя и победителят в него ще се класира за 1/8-финалите.