Димитров стартира на АО с мъчна победа над квалификант

Това бяха сред най-тежките условия, в които съм играл тук, сподели тенисист №1 на България

18 Яну. 2022Обновена
TWITTER
Григор Димитров се готви да сервира в мача срещу Иржи Лехечка от I кръг на Australian Open.

Поставеният под №26 Григор Димитров се пребори за място във II кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис след близо три часа битка с чешкия квалификант Иржи Лехечка. Първата ракета на България (№28 в ранглистата) надделя над 20-годишния дебютант в основната схема на турнир от Големия шлем с 6:4, 4:6, 6:3, 7:5 за 2:48 ч. на корт №7 в комплекса "Мелбърн Парк".

Хасковлията, който през миналата година стигна до 1/4-финалите на Australian Open, бе изправен пред три поредни точки за пробив още в откриващия гейм на мача, след като с три непредизвикани грешки изостана с 0:40 в първото си подаване. Все пак бившият №3 в света бързо настрои сервиса си и взе следващите пет точки, а до края на първата част не показа повече колебания и затвори сета още с първата си възможност при брейкбол в 10-ия гейм.

Във II сет обаче намиращият се на 143-то място в световната ранглиста Лехечка заигра с по-голямо самочувствие и стигна до четири шанса за пробив, успявайки да реализира последния от тях в 7-ия гейм. Това се оказа решаващо за развръзката на частта, тъй като чехът не позволи на нашия тенисист да стигне дори до възможност за връщане на брейка.

Третият сет беше предрешен още във втория гейм, когато Григор поведе с 0:40 в подаването на съперника си и веднага осъществи пробив. Път назад за чеха нямаше, тъй като в цялата част българинът загуби само три разигравания на собствен сервис.

Димитров задържа темпото и в IV сет и не даде на опонента си възможност за пробив чак до 12-ия гейм, в който вече сервираше за мача след реализиран брейк в предишния гейм. Българинът изостана с 30:40, но взе следващите две точки, стигайки до първия си мачбол. Лехечка го спаси с печеливш удар от бекхенд, преди да загуби следващите две разигравания с непредизвикана и предизвикана грешка.

"Беше много труден първи мач. Мисля, че това бяха едни от най-тежките условия, в които съм играл тук - сподели Григор на официалната пресконференция след победата си на старта в Мелбърн. - Да се сблъскаш със съперник, с когото не си играл преди, винаги крие опасности. Младо хлапе, изкачва се в класирането. Вече имаше три мача в турнира, много увереност, нямаше какво да губи. Така че определено мачът беше сложен, но съм щастлив, че приключи по добър за мен начин."

Димитров беше запитан дали отсъствието от турнира на депортирания от Австралия 9-кратен шампион Новак Джокович дава по-голям шанс на него и на останалите играчи да се борят за титлата.

"Смятам, че всеки от участниците се е фокусирал единствено и само върху своята половина от корта - отвърна дипломатично българинът. - Ето, и днес се изправих срещу състезател, който играе прекрасен тенис. Всеки мач ще е оспорван. Не можем просто да си кажем: "Този или онзи играч го няма в схемата, значи ще е лесно." Пак трябва да преодолееш седем съперници, ако искаш да спечелиш турнира. Рано или късно се изправяш срещу най-силните и просто трябва да ги преодолееш, за да стигнеш до края. Така че винаги се иска много работа."

Grigor Dimitrov's press conference following his first round match at the Australian Open 2022.Subscribe to keep up with the latest from the Australian Open:...

Във II кръг Григор Димитров ще се изправи срещу Беноа Пер (Фр), който пречупи Тиаго Монтейро (Браз) в 5-сетова драма, продължила 3:38 ч. на корт №15 - 6:4, 3:6, 7:5, 2:6, 7:5. 32-годишният французин има предимство от 2-1 победи в съперничеството с хасковлията във веригата на АТР, но двамата са се срещали за последен път през 2015 г. Димитров и Пер имат и един мач на ниво "Фючърс" през 2008 г., загубен от българина.

Двубоят на АО ще е първата им среща в Големия шлем и ще се проведе в четвъртък сутрин, като точната програма ще бъде обявена от организаторите утре.

ПРИ ЖЕНИТЕ

По-рано тази нощ първата ни ракета при дамите Виктория Томова (№128 в света) приключи участието си в Мелбърн в I кръг. В едва втория си мач в кариерата в основната схема на Australian Open софиянката, която премина през квалификациите, загуби с 3:6, 3:6 срещу далеч по-опитната французойка Ализе Корне.

26-годишната Томова започна двубоя с пробив в сервиса на съперничката си и затвърждаване за ранен аванс от 2:0. Още в четвъртия гейм обаче Корне върна брейка, а след това двете тенисистки си размениха още три пробива - един в подаването на французойката и два в това на българката, оказали се решаващи за изхода на първата част (въпреки че Вики спаси един сетбол и дори стигна до нова възможност за връщане на брейка).

И във II сет двете сервираха на приливи и отливи, но отново 31-годишната Корне беше по-постоянната. Тя осъществи два пробива и поведе с 5:1, но когато при 5:2 сервираше за мача допусна рибрейк, след като Томова отрази първия ѝ мачбол. Веднага след това обаче френската тенисистка поведе с 0:40 в подаването на българката, която спаси още един мачбол, но при третата си възможност съперничката ѝ сложи точка на спора след 1:33 ч. на корт №16.

На следващото стъпало Ализе Корне ще срещне №3 в схемата Гарбине Мугуруса (Исп), която стартира с рутинна победа над Клара Бюрел (Фр) - 6:3, 6:4.