Два нови рекорда наелектризираха олимпийските игри

Американката Кейти Ледецки стана плувкинята с най-много медали в историята

03 Авг. 2024
Завършилата втора във финала на 800 м Ариарне Титмус (Авл, вдясно) вдига ръката на победителката Кейти Ледецки, която с триумфа си се превърна в най-успешната олимпийска плувкиня на всички времена

Два световни рекорда бяха подобрени в "Ла Дефанс Арена" и увенчаха предпоследния ден на плувните състезания. И докато единият бе чисто времеви, другият изглежда ще се превърне в един от най-дълголетните.

Постави го американският феномен в дамското плуване Кейти Ледецки, която спечели състезанието на 800 м св. стил и вече има общо 14 олимпийски медала. Нито една плувкиня не притежава толкова отличия, а 27-годишната американка излезе еднолично на пето място в историята на игрите по брой отличия, в който и да е спорт и от който и да е пол.

Пред нея са единствено рекордьорът Майкъл Фелпс (САЩ, плуване) с 28 (от тях 23 златни), гимнастиците от СССР Лариса Латинина (с 18) и Николай Андрианов (15), плюс норвежката ски бегачка Марит Бьорген (15). Освен това американката се изравни в челото на вечната класация по брой титли на жени олимпийки със своите 9, колкото има и Латинина.

Само на игрите в Париж Ледецки вече има две златни (на 1500 и 800 м), сребърен (щафета 4х200 м св. стил) и бронзов (400 м) медал. А иначе общият им брой е 9 златни, 4 сребърни и 1 бронзов (втора е Ема Киоун (Авл) с 6-2-5).

А предпоследната вечер в "Ла Дефанс Арена" се превърна в двойно по-успешна за САЩ, след като смесената им щафета спечели титлата със световен рекорд.

Райън Мърфи, Ник Финк, Грешен Уолш и Тори Хъски спечелиха в оспорвана битка с китайския квартет, като заковаха хронометъра на 3:37.43 мин., подобрявайки върховото постижение от 3:37.58, поставено от щафетата на Великобритания на игрите в Токио 2020. Китайците също слязоха под рекорда - с 3 стотни, а бронзовият медал е за Австралия с 3:38.76.

Разочарованието бе за французите, за които на втори пост бруст плува новият им герой Леон Маршан и те до последния пост бяха трети, но в крайна сметка завършиха на 4-о място.

След това плуване пък Кейлъб Дресел вече е плувецът с най-много олимпийски медали без сребро или бронз. Американецът вече има 9, изпреварвайки световния рекордьор в спринтовете на леката атлетика Юсей Болт (8 титли) и специалиста в скоковете Рей Юри (САЩ), триумфирал 8 пъти между 1900 и 1908 в скока на дължина, тройния и високия скок. Дресъл не плува на финала, но тъй като участва в сериите, получава деветия си медал. Същото се отнася и до австралийката Ема Киоун, която не участва във финалното плуване, но взима бронз и така вече има 13 олимпийски отличия.