Медия без
политическа реклама

Епитропов остана на 4 стотни от олимпийски финал в плуването

Европейският шампион на 200 м бруст е първа резерва на Топ 8 в Париж 2024

ЕПА/БГНЕС архив

Обезкуражаващите 4 стотни лишиха Любомир Епитропов от място във финала на 200 м бруст на олимпийския турнир по плуване в Париж 2024. Европейският шампион в дисциплината се нареди четвърти в своята 1/2-финална серия с време 2:09,93 мин. и зае 9-о място в общото класиране.

Най-бърз във вечерната сесия в зала "Ла Дефанс Арена" за радост на домашните фенове бе французинът Леон Маршан, финиширал за 2:08,11 мин. в серията на българина. Победителят в другата серия Зак Стъбълти-Хук от Австралия влезе с второ време във финала - 2:08,57.

Под 2:09 мин. плува също китаецът Дун Джихао - 2:08,99. Топ 8 затвори австралиецът Джошуа Йонг с резултат 2:09,89. Времето на Епитропов го превърна в първа резерва за утрешния финал - за да участва в него българинът, някой от по-предно класираните трябва да бъде възпрепятстван да се включи в битката за медалите.

Ако се беше доближил до своя национален рекорд (2:09,45 мин.), Любомир щеше да се класира за олимпийския финал с постижение за Топ 5. Все пак с плуването си тази вечер 25-годишният търновец изпревари световния рекордьор в дисциплината Цин Хайян - китаецът финишира за 2:09,96 и подели 10-а позиция в крайното класиране, оставайки също извън финала.

Зад българина останаха също американецът Мат Фалън (2:09,96) и кореецът Чо Сунг-джае (2:10,03), сочени предварително като фаворити дори за медалите.

"Доволен съм до някаква степен. Разбира се, има и малко разочарование - сподели Епитропов минути след 1/2-финала. - Надявах се да мога да се класирам за финала. Четири стотни ме разделиха от тази моя цел. Но продължаваме напред, доста успешна година за мен. И европейското първенство, и олимиадата. Така че съм доволен от сезона. Дадох всичко от себе си. Някой път печелиш с малко, друг път малко те отделя от по-добър резултат. Имаше някои неща, които вероятно можеше да направя по-добре, но това е всичко от мен за днес. За мен това е успех. Разбира се, всяко по-предно място щеше да е по-голям успех, но на успех няма как да не се радвам. Доволен съм. Надявам се в бъдеще да се доразвия и да подобря слабите си страни, за да мога да съм по-конкурентен."

В сутрешната сесия Епитропов се класира за 1/2-финалите като трети в своята серия с време 2:10,59 мин., отредило му 13-а позиция в общото подреждане. Най-бърз в квалификациите беше Чо Сунг-джае с 2:09,45, а Топ 16 се затвори от киргизстанеца Денис Петрашов с 2:10,99 мин.

"Не съм гледал още разбивките на самото плуване, но го усетих добре. Мисля, че добре разпределих силите си - каза Любомир пред българските медии след състезанието си. - Надявам се вечерта да съм малко по-напред на първите сто метра и това ще ми донесе по-бързо обръщане на вторите сто. Така че се надявам да мога да бъда поне конкурентен за влизане във финал. Мисля, че и друг път съм имал сутрешно плуване около 2:10. Като цяло съм доволен от това как се разви плуването. И отново казвам, всичко насочвам към вечерното плуване. Трябва да се възстановя по най-добрия начин."

В аванс преди 1/2-финалите Любомир коментира:

"Не мога да кажа дали ще успея да подобря личния си рекорд довечера. Ще се опитам, но не знам какво ще стане. Фокусирам се изцяло върху това да събера максимално много сили за вечерта. Надявам се това да ми позволи да се доближа до най-доброто си време, което пък ще ми даде шанс да се боря за финал. Не мога да кажа колко резерви имам. Вечерното плуване ми дава надежди за по-силно постижение", добави Епитропов.

По-рано днес Петър Мицин отпадна в сериите и на втората дисциплина, в която участва на игрите. 18-годишният състезател от Велинград спечели своята серия на 200 м бътрефлай с време 1:57,03 мин., но остана на цяла секунда от Топ 16 за 1/2-финалите.

Последен напред се класира унгарецът Ричард Мартон с 1:56,03. Най-бърз в квалификациите беше звездният му сънародник - световният рекордьор и олимпийски шампион в дисциплината Кристоф Милак с 1:53,92. Той бе и единственият, който слезе под 1:54 мин.

В първия ден от плувния турнир във френската столица дебютантът Мицин не преодоля пресявките и на 400 м св. стил. С постижението си днес тийнейджърът се нареди 19-и в общото класиране на 200 м делфин от 27 завършили състезатели.

"Определено не ми се получи плуването. Очаквах да плувам около 1:56 - призна Пепи пред българските журналисти. - Но може би е сравнително добре, при положение че преди това плувах 400 м кроул. Беше изключително тежко, но донякъде успях да се възстановя. Бих казал, че и само донякъде съм доволен от плуването. Вероятно ще трябва да го изгледам внимателно, за да го видя още веднъж. Възможно е и това, че плувах в първата серия в четвърти коридор, да ме подведе. Защото реално нямах конкуренция и нямаше с кого да се равнявам."

Мицин сподели, че олимпийският му дебют не е минал според очакванията. И се надява да си вземе поуки по пътя към Лос Анджелис 2028:

"Има напрежение, защото това е олимпиада. Целият елит на плуването е тук и малко или много се притеснявам от съперниците си. Но все пак имам и много приятели от другите страни, говорим си. Това е донякъде успокяващо, понеже ме разсейва от напрежението. Тази олимпиада ми идва като нов опит, дано за следващата вече съм по-уверен. Ще съм максимално концентриран, изцяло отдаден на тренировките. И най-вече да съм жив и здрав дотогава. От Париж ще взема като урок, че трябва да съм по-съсредоточен и спокоен. Аз бях доста разсеян и изнервен в началото, като дойдох тук. Транспортът доста ме напрягаше, пътувахме по един час от олимпийското село до басейна. Това оказваше влияние не само на мен, разбира се, а и на всички останали. Занапред просто ще гледам да съм по-спокоен."

 

РЕКОРДИ

В днешния четвърти ден от плувната надпревара в Париж 2024 паднаха нови два олимпийски рекорда. На 100 м гръб при жените австралийката Кейли Маккиоун спечели златния медал с време 57,33 сек. На 800 м св. стил при мъжете пък ирландецът Даниъл Уифън триумфира с небивалия на игрите резултат от 7:38,19 мин.

От началото на XXXIII лятна олимпиада бяха подобрени вече общо седем най-добри постижения в плуването на игрите. В първия състезателен ден бяха поставени три олимпийски рекорда - на 100 м бътерфлай за жени от американката Гретчен Уолш (55,38 сек.), на 100 м св. стил за мъже от китаеца Пан Джанлъ (46,92 сек.) и на 4х100 м св. стил за жени от щафетата на Австралия (3:28,92 мин.).

След това французинът Леон Маршан постави нов рекорд на игрите на 400 м съчетано за мъже (4:02,95 мин.) във втория ден, а австралийката Моли О`Калахън счупи постижението на 200 м св. стил за жени (1:53,27 мин.) в третия.

Последвайте ни и в google news бутон