Феноменът Бензема тласна "Реал" към 1/2-финал в ШЛ

"Виляреал" победи само с 1:0 неузнаваемия "Байерн" в Испания

07 Апр. 2022
ТВ камерата запечатва дивата радост на Карим Бензема след втория от трите му гола срещу "Челси" в Лондон.

Нов паметен мач на Карим Бензема за "Реал" в Шампионската лига (ШЛ) осигури победа на "Кралския клуб" с 3:1 като гост срещу настоящия носител на трофея в турнира "Челси" в първи 1/4-финален мач. Френският национал отбеляза и трите гола за тима си и му осигури сериозни шансове за класиране сред най-добрите 4 отбора в тазгодишната надпревара.

Че мачът на ст. "Стамфорд Бридж" ще е тежък за домакините стана ясно още в 10-ата мин., когато Винисиус ("Реал") улучи напречната греда. 11 минути по-късно бразилецът получи пас от Бензема, напредна отдясно и без да погледне даде чудесна асистенция към французина, който откри с глава - 1:0. Само три минути по-късно отново Бензема бе точен и пак с глава - 2:0. Този път пасът бе на Лука Модрич.

В 40-ата мин. "Челси" сякаш се върна в мача, след като Кай Хаверц засече с глава центриране на Рийс Джеймс и намали - 1:2. Но веднага след почивката всичко приключи след брутална грешка на вратаря на лондончани Едуар Менди, който подаде много слабо топката към Антонио Рюдигер и Бензема пресече паса, след което с лекота отбеляза своя втори хеттрик във втори пореден мач в турнира (след 3:1 в 1/8-финала-реванш срещу ПСЖ). Така французинът стана четвъртият футболист в историята на турнира с повече от 80 гола, като вече има 82. Пред него са Кристиано Роналдо (140), Лионел Меси (125) и Роберт Левандовски (85). Бензема е и първият играч, отбелязал хеттрик срещу "Челси" в европейските клубни турнири.

До края "Челси" опита отново да върне интригата, но вратарят на "Реал" Тибо Куртоа бе непробиваем при ударите на Сесар Аспиликуета в 50-ата мин., Кай Хаверц в 79-ата и Рийс Джеймс в 84-ата.

Победителят в ШЛ през 2020 г. "Байерн" пък изигра един от най-слабите си мачове този сезон и имаше късмет, че загуби само с 0:1 навън от "Виляреал". Единственото попадение отбеляза Арно Данжума още в 8-ата мин., а треньорът на испанския тим Унай Емери доказа отново, че в момента е един от най-големите тактически майстори в турнирните сблъсъци.

Резултатът можеше да е поне 4:0 в полза на "Виляреал", но Жерар Морено улучи левия страничен стълб в 53-ата мин., а 10 минути след това и не уцели почти от центъра опразнената от Мануел Нойер врата. В 40-ата мин. пък Франсис Коклен вкара при опит за центриране към вратата на "Байерн", но попадението бе отменено, след като се оказа, че французинът е бил в засада при паса.

Така баварците записаха първа загуба в гостуване в Шампионската лига от септември 2017 г. насам и могат само да се надяват на реванша на 12 април да бъдат толкова убедителни, както и срещу "Ред Бул Залцбург" в предишната фаза (7:1).