Медия без
политическа реклама

Футболните ни клубове минават между капките за допинг нарушения

Предвидените глоби в баскетбола са от два до четири пъти по-високи от налаганите от БФС

20 Дек. 2020
"ЦСКА-София" е единственият клуб от Ефбет лига, който този сезон два пъти е глобен за едно и също нарушение на антидопинговите правила.
CSKA.BG
"ЦСКА-София" е единственият клуб от Ефбет лига, който този сезон два пъти е глобен за едно и също нарушение на антидопинговите правила.

Пет отбора от елитното футболно първенство, включително първите три във временното класиране, са нарушили антидопинговите правила от началото на сезона. Единият от тях го е направил два пъти, като във всеки от случаите е понесъл минимална финансова санкция от БФС. По простата причина, че футболната централа е сред най-либералните в България по отношение на наказанията срещу допинг провинения и по-тежки въобще не са предвидени.

Става въпрос за шампиона "Лудогорец" и преследвачите му "Локомотив" (Пд) и "ЦСКА-София", които заедно с "Черно море" и "Монтана" са клубовете, глобени от БФС с... по 500 лв. за неспазване на изискването на Националния антидопингов център (НАЦ) да подават навременна и вярна информация за отборното местонахождение. Това е задължително изискване в професионалния спорт както за индивидуалните, така и за колективните дисциплини.

За разлика от индивидуалните спортове обаче, в отборните няма предвидени конкретни наказания според кодекса на световната антидопингова агенция (WADA). Затова всяка държава и/или всяка местна федерация по отборен спорт определя свои собствени дисциплинарни наказания за нарушаване на антидопинговите правила от страна на клубовете.

"В този аспект няма предвидени общовалидни наказания. В случая санкциите се налагат от БФС. Те са разписани в техните правила, които са приети от техните ръководни органи. Това са санкции, които те са си разписали", потвърди пред "Сега" изп. директор на антидопинговия център д-р Виолета Заркова. Именно нейно задължение е да информира футболния съюз (и всяка друга федерация с включени клубове в отборния регистър) при нарушаване на правилата.

Досега това е сторено шест пъти от началото на първенството в Ефбет лига, като в два от случаите провинението е на "ЦСКА-София". Втората санкция на клуба беше наложена заради неточна информация, подадена към НАЦ преди гостуването срещу "Ботев" (Пд) (3:0) от XV кръг на 6 декември. Но "червените" (или който и да било друг отбор) дори да нарушат още десет пъти това свое задължение, глобата ще бъде все от символичните за елитен футболен клуб 500 лв.

Защото чл. 45а от дисциплинарния правилник на БФС, по който се налагат санкциите, гласи: "Футболен клуб, който не предостави информация за отборни местонахождения в сроковете и по реда, определени от Антидопинговия център, се наказва с имуществена санкция в размер на 500 (петстотин) лева за всяко отделно нарушение".

"За отборните местонахождения клубовете попълват обикновено само часовете си за тренировка - разкри пред "Сега" д-р Заркова. - Те не дават един час, в който да бъдат открити. Когато отборът не е на мястото, на което е посочено, че ще бъде тренировката, или е променена тренировката поради някакви причини, това нещо трябва да се отрази във формуляра за местонахождението за деня. Във футбола подават само от Първа лига за местонахождение. Федерациите по отборни спортове подават формуляр и за местонахождение на националните отбори - примерно волейбол, баскетбол. Когато те не подадат коректна информация, ние сигнализираме спортния министър, който налага съответната санкция по своя преценка."

Оказва се, че в баскетбола предвидените наказания за едни и същи допинг нарушения са в пъти по-големи в сравнение с футбола. В антидопинговите правила на федерацията (БФБ) е записано, че ако включен в регистъра на НАЦ отбор не е предоставил надеждна информация за местонахождението си, той се санкционира с глоба в размер на 2000 лв. - точно четири пъти по-висока от тази на БФС.

Двойно по-големи пък са предвидените санкции за баскетболните отбори, чийто играч е уличен в употреба на забранени вещества - 2000 лв. за един състезател; 4000 лв. за втори в рамките на 2 г.; 6000 лв. за трети и всеки следващ в рамките на 2 г. Във футбола за същите провинения са разписани глоби съответно от 1000, 2000 и 3000 лв.

Любопитното е, че във волейбола у нас въобще няма предвидени конкретни наказания за този вид нарушения. В дисциплинарния правилник на БФВ (който на официалния сайт на федерацията не е обновяван от 2014 г.) е записано единствено, че "размерите на глобите, когато не са фиксирани, се определят от ДК съобразно обстоятелствата, значимостта и последиците от нарушенията за всеки отделен случай".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата