Медия без
политическа реклама

Германия дава отпор на УЕФА срещу забраната на цветовете на дъгата

ЕК обмисля строги мерки срещу Унгария заради анти-ЛГБТИ закона, който трябва да влезе в сила

23 Юни 2021Обновена
Байерн Мюнхен
"Алианц Арена" вече е светел в цветовете на дъгата - през юли 2019 г., когато "Байерн" (Мюнхен) показа съпричастност към ЛГБТ движението

След като УЕФА забрани „Алианц Арена“ да бъде осветен в цветовете на дъгата за мача Германия - Унгария от Евро 2020 довечера, феновете започнаха да се организират в социалните мрежи, за да оцветят трибуните в знак на съпричастност към ЛГБТИ движението. Заедно с това кметството на Мюнхен и Виенско колело близо до стадиона тази вечер ще светнат в цветовете на дъгата. Отделно 8 клубни отбора също заявиха, че стадионите им ще бъдат украсени така.

Преди два дни кметът на Мюнхен Дитер Райтер отправи официално искане, като целта бе протест срещу нов закон в Унгария, който забранява споделянето на каквото и да е съдържание, за което се смята, че насърчава хомосексуалността и промяната на пола на лица на възраст под 18 г.

От УЕФА обаче отказаха да уважат желанието на германците да осветят като дъгата стадиона в Мюнхен, защото идеята имала „политически контекст“. Външният министър на Унгария Петер Сиярто одобри решението на европейската футболна централа, като добави, че „здравият разум надделява сред лидерите на европейския футбол“. Според "Билд" унгарският президент Виктор Орбан се е отказал да присъства на мача. Австрийският "Дер Стандард" съобщи, че Урсула фон дер Лайен е наредила на еврокомисарите да предприемат всички възможни стъпки, за да възпрепятстват унгарският анти-ЛГБТИ закон да влезе в сила, защото "този закон е срещу фундаментални човешки права, които са защитени в Европейския съюз". Снощи 14 страни-членки на ЕС се обърнаха към ЕК да вземе строги мерки срещу Унгария. Това са Германия, страните от Бенелюкс, Прибалтийските страни, Финландия, Франция, Дания, Ирландия, Италия, Швеция и Испания. 

След забраната от УЕФА от снощи германските фенове започнаха да се организират. Идеята е всички, които имат билети да се облекат с фланелки в нарочно избрани цветове, за да се получат на трибуните именно цветовете на дъгата.

Разстановката предвижда зрителите на редове от 1 до 5 да бъдат облечени с лилави дрехи, тези от 6-и до 10-и да са в синьо, от 11-и до 15-и - в зелено, от 16-и до 20-и в жълто, от 21-и до 25-и в оранжево, а от 26-и до 30-и в червено.

Klar. pic.twitter.com/sxRB8WMk5s

— Kevin Albrecht (@SoEinAlbrecht) June 23, 2021

Германският национален отбор за втори път попада в прожекторите заради подкрепата си към ЛГБТ движението. На първия мач от Евро 2020 - срещу Франция, вратарят Мануел Нойер бе сложил капитанска лента в цветовете на дъгата. Тогава от УЕФА отново заяви, че това е политическо послание и поиска да глоби бундестима. 

Германският футболен съюз отговори, че носенето на такава лента е било съгласувано именно с УЕФА още преди няколко години и няма как централата да санкционира за нещо, което самата тя е позволила. DFB даже изрази готовност да покаже писмената си кореспонденция с УЕФА по въпроса.

Футболният съюз добави, че капитанската лента на Нойер изразява ясния ангажимент на бундестима за многообразие, откритост, толерантност и против омразата и дискриминацията.

Още по темата