Гребкиня е вторият олимпийски финалист на България

Бадминтонистките Стоеви и боксьорката Петрова отпаднаха на 1/4-финал, а плувкинята Георгиева - в сериите на 200 м гръб

тв скрийншот

България вече има втори финалист на олимпийските игри в Париж 2024. След гимнастичката Валентина Георгиева, която ще се бори за медалите на прескок, гребкинята Десислава Ангелова проби до финалната гонка на шестте най-добри в скифа.

26-годишната плевенчанка се класира трета в своята полуфинална серия на канала във Вер сюр Марн. Българката, която завърши пета на последното световно първенство - в Белград 2023, се пребори с жестока конкуренция за олимпийски финал, където за последно беше стигала легендарната Румяна Нейкова, извоювала златото в Пекин 2008.

Ангелова се класира на трето място в серия А, като изпревари с повече от 2 секунди олимпийската вицешампионка от Токио 2020 Ана Пракатен (Узбекистан). Българката отстъпи в гонката пред нидерландката Каролин Флорен - световна шампионка на последните две първенства (2022, 2023), и пред бронзовата медалистка от тези шампионати Тара Ригли (Австралия).

От другата серия на финал се класираха олимпийската шампионка от Токио 2020 Ема Туиг (Нова Зеландия), Виктория Сенкуте (Литва) и Кара Колър (САЩ), която има бронзов медал на четворка скул от игрите в Лондон 2012.

"Много съм щастлива и благодарна за този успех. Това бе основната ни цел за oлимпийските игри - сподели Десислава пред БНТ. - Щастлива съм, че постигнахме целта. Борбата за медалите е напълно възможна, щом си във финал А. Ще дам всичко от себе си. Ще направя каквото зависи от мен и се надявам да успеем.".

Финалът е в събота (3 август) от 11:18 ч.

БАДМИНТОН

Сестрите Габриела Стоева и Стефани Стоева приключиха най-силното си участие в олимпийския турнир по бадминтон на 1/4-финалите. Хасковлийките загубиха от световните шампионки и №1 в ранглистата на двойки Чън Цинчън и Дзя Ифан с 0:2 (-15, -8) гейма за 42 минути.

Въпреки това представянето на Стоеви в Париж 2024 е най-доброто им на олимпиада, като ще поделят 5-о място в крайното класиране. Досега те бяха завършвали два пъти 9-и - в Рио де Жанейро 2016 и Токио 2020.

"Борихме се... Победа срещу този съперник, ако го погледнеш отстрани, е едно на милион - коментира Стефани след мача. - Просто ние не успяхме, борихме се, но те имаха отговор за всичко на корта. Те са като едни машини и днес бяха много класи над нас."

"Като цяло няма значение къде ще те изпрати жребият - добави Габриела. - За нас е голям успех, че постигнахме една от целите ни и това беше излизане от групите, за което се борихме в последните две олимпиади. Оттук нататък гледаме напред и сме наистина щастливи, че успяхме да покажем такова ниво тези дни в Париж."

На въпрос дали ще има още едно олимпийско участие за тях, двете не дадоха конкретен отговор:

"Оставяме го загадка. Тъй като всички ни задават този въпрос, оставяме го загадка и само ние си знаем. Всичко зависи от нас. Натоварването е достатъчно голямо в дисциплината двойки жени, трябва постоянно физическата ти форма да е на ниво, ако искаш да оцелееш срещу такива двойки, така че от много неща зависи дали ще продължим. Сега ни предстои почивка и време за семейството и близките ни."

ПЛУВАНЕ

Единствената ни състезателка при жените в плувния турнир от игрите във френската столица Габриела Георгиева не успя да преодолее сериите и във втората дисциплина, в която участва. След като зае 24-то място на 100 м гръб, 27-годишната ни националка се класира 21-ва на коронните си 200 м гръб.

Георгиева финишира седма във втора серия с време 2:12,15 мин. и остана на повече от секунда и половина от Топ 16 Ако се бе дори доближила до националния си рекорд от 2:09,95 мин., тя гарантирано ще да влезе в 1/2-финалите.

Последна напред продължи унгарката Дора Молнар с 2:10,51. Най-бърза в квалификациите беше китайката Пън Сюуей с 2:08,29 мин.

Минути след състезанието Габи беше безкрайно разочарована и не ѝ беше до журналистически въпроси. През сълзи тя сподели единствено, че няма да се откаже от спорта и ще продължи да тренира, за да подобри представянето си.

БОКС

Разочароващо приключи денят и за боксьорката Станимира Петрова, която имаше шанс да донесе първия медал за България от олимпиадата в Париж 2024. Представителката ни в кат. до 54 кг при жените обаче отпадна на 1/4-финалите с поражение след разделено съдийско решение срещу китайката Чан Юан - 1-4 гласа (29:28, 27:30, 27:30, 28:29, 28:29).

33-годишната опитна състезателка от Асеновград започна много агресивно двубоя и успя да измъкне първия рунд с 3-2 гласа в своя полза. Във втората и третата част обаче азиатката беше много по-ефективна на ринга и пласираше цели серии точни удари в главата, докато попаденията на българката се брояха на пръсти.

"Много труден мач. Много добра противничка. За съжаление малко не ми достигна - сподели Станимира минути след последния гонг. - Не ми е писано да имам медал от олимпиада. Да сме живи и здрави, има много по-важни неща от това. Много ми е гадно, но така ми е било писано. Знаехме, че ще е така. Опитах всичко. Като разбрах, че дават втория рунд за нея, нямах избор и опитах всичко, за да взема мача. Опитах - не успях. Това е. Просто е по-добра от мен. Тактически е по-добре подготвена и това е. Този път подходих по различен начин. Няма как да ми е приятно, но има много по-важни неща в живота. Успех на всички българи."