Григор Димитров бе спрян от 20-годишен датчанин на "Уимбълдън"

Най-добрият ни тенисист не успя за втори път да влезе сред най-добрите 8 на турнира

10 Юли 2023
Григор и Руне се разотиват от мрежата след поредно разиграване

Григор Димитров не успя да се влезе за втори път в Топ 8 на Откритото първенство на Великобритания по тенис, след като поведе със сет, но в крайна сметка отстъпи пред Холгер Руне - 6:3, 6:7 (6), 6:7 (4), 3:6 след общо 3 часа и 20 минути игра корт №1 в "Ол Ингланд клъб".

Поставеният под №6 едва 20-годишен датчанин бе по-свеж при дългите разигравания, имаше и няколко късметлийски отигравания и в крайна сметка се наложи над най-добрия ни тенисист (№24 в света), за да достигне първия си 1/4-финал на "Уимбълдън", където до тази година не бе печелил мач. От трибуните той имаше по-солидна подкрепа, в сравнение с Григор, като един от най-запалените му фенове бе престолонаследникът на Дания Фредерик.

Статистиката на мача сочи, че 32-годишният Димитров е направил 14 аса срещу 11 на Руне, но повече двойни грешки - 8 срещу 5. И двамата осъществиха по два пробива - Григор от три шанса, а датчанинът от 9; печелившите удари са повече за българина - 49:46; но пък Руне направи много по-малко непредизвикани грешки - 27 срещу 38.

Така Димитров не успя за втори път в кариерата си да се класира за 1/4 финалите на "Уимбълдън". Последния път, когато най-силният ни тенисист направи това, беше през 2014-а, когато стигна дори до полуфинал и там отпадна от бъдещия шампион Новак Джокович.

А седемкратният шампион Новак Джокович загуби първи сет на тазгодишния "Уимбълдън", но продължи на 1/4-финалите след победа със 7:6 (6), 7:6 (6), 5:7, 6:4 от Хуберт Хуркач.

Рекордьорът по титли от Шлема влезе в днешното доиграване с аванс от 2-0 сета и отстъпи в третата част на поляка с бомбени сервиси (общо 33 аса в мача). След това обаче успя да направи пробив в подаването на Хуркач и приключи мача след общо 3 часа и 10 минути на корта в два дни. Съперник на Джокович на 1/4-финалите ще е седмият в схемата руснак Андрей Рубльов.

Друг руснак - третият в схемата Даниил Медведев не остана дълго на корта днес, защото съперникът му Иржи Лехечка (Чех) получи травма и след загубени първи два сета - 4:6, 2:6, се отказа. А Медедев ще играе за място на полуфиналите със сензацията Кристофър Юбанкс. 43-ия в света американец обърна мача срещу №5 Стефанос Циципас и го отстрани с 3:6, 7:6 (4), 3:6, 6:4, 6:4.

При жените шампионката от миналата година Елена Рибакина (Каз) не се застоя и половин час на корта (27 минути), тъй като съперничката ѝ Беатрис Хадад Мая (Браз) получи контузия в кръста при 1:4 и се отказа. На полуфинал Рибакина ще срещне тунизийката Онс Жабьор, която набързо се справи с Петра Квитова (Чех) - 6:0, 6:3.

Американката Мадисън Кийс се мъчи 2 часа и 3 минути и трябваше да прави обрат от загубен сет и 1:4 във втория, но все пак отстрани 16-годишната руска сензация Мира Андреева - 3:6, 7:6 (4), 6:2. Съперничка на Кийс за влизане в полуфинал ще е втората в схемата Арина Сабаленка (Блрс), отстранила набързо Екатерина Александрова (Рус) с 6:4, 6:0.

ВТОРА ПОБЕДА ЗА РОСИЦА ДЕНЧЕВА

Росица Денчева направи втори силен мач и се класира убедително за третия кръг при девойките. Тя надигра словенката Ели Милич с 6:2, 6:3 за час и 14 мин., макар в първия сет да изоставаше с 0:2 гейма.

На 1/8-финалите Денчева ще играе с поставената под №2 в схемата Клерви Нгуну (САЩ).