Григор Димитров набра скорост към II кръг на AO

Австралиец е следващият противник на българския тенисист в Мелбърн

16 Яну. 2024Обновена
Григор Димитров е достигнал къса топка, пусната в полето му от Мартон Фучович в мача от I кръг на Australian Open.

Поставеният под №13 Григор Димитров се класира за II кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис - първия за годината турнир от Големия шлем. Първата ни ракета започна много слабо в мача срещу Мартон Фучович и изостана със сет и пробив, преди постигне пълен обрат срещу унгарския №70 в света с 4:6, 6:3, 7:6 (1), 6:2 след три часа и половина битка на третия по големина корт в Мелбърн - "Джон Кейн Арина".

Димитров загуби първите осем точки в мача и набързо изостана с 0:2 гейма. Най-добрият български тенисист допусна още един пробив за 2:5, но веднага върна единия брейк, отразявайки първите два сетбола на съперника при собственото му подаване. Фучович затвори частта два гейма по-късно, а във втората постигна нов ранен пробив и имаше сервис при 2:1 в своя полза.

Оттук нататък Григор започна постепенно да набира скорост. Бившият 1/2-финалист на Australian Open реагира с моментален рибрейк и проби още веднъж в шестия гейм, което се оказа решаващо за изхода на сета. Третата част премина без пробиви, а в тайбрека интрига нямаше. Двубоят беше решен с нови два брейка в сервиса на унгареца, вторият от които дойде при мачбол за 32-годишния хасковлия.

"Мартон е един от най-силните играчи в турнира физически. В началото не можех да се наглася на условията - сподели Григор. - Трябваше да намеря различен начин да спечеля. Не играх добре, но можех да разчитам на физическата си подготовка. Все пак трябва да отдам заслуженото и на феновете, които са невероятни. Не е лесно да видиш как играч от неговия калибър се затруднява с условията, ние с него сме доста близки. Бих му помогнал с всичко, което мога. Ще изляза да играя срещу когото и да е. Публиката е невероятна, задето стои на трибуните в тази жега."

Съперник на Димитров на следващото стъпало ще бъде представителят на домакините Танаси Кокинакис, който надделя над австриеца Себастиан Офнер в 5-сетова драма - 7:6 (1), 2:6, 6:7 (4), 6:1, 7:6 (10-8) след 4:18 ч. игра. Българинът (№13 в ранглистата) и австралиецът (№80) не са се срещали никога досега в официален мач. Двубоят им от II кръг на АО 2024 ще бъде в четвъртък.

За българския топ тенисист днешната победа срещу Фучович беше шеста поредна през 2024 г. и той остава непобеден от началото на сезона. В откриващата седмица Григор спечели титлата от подгряващия турнир с категория "АТР 250" в Бризбън, вдигайки 9-ия трофей в кариерата си и първи след над 6-годишна пауза.