Григор Димитров не успя да се пребори за втори "Мастърс" финал

Българският тенисист отказа турнира в Антверпен другата седмица

14 Окт. 2023

Григор Димитров приключи участието си на "Мастърс" турнира по тенис в Шанхай на 1/2-финалите. В изключително равностоен мач най-добрият български играч (№19 в ранглистата) отстъпи с 6:7 (7), 3:6 пред руския №7 в света Андрей Рубльов.

Така нашият топсъстезател не успя да се класира за втори път в кариерата си за финал в надпревара от категория "АТР 1000". Единственият му такъв мач остава при шампионското участие в Синсинати (САЩ) през 2017 г., когато в спора за титлата победи Ник Кириос.

Днешният двубой на централния корт в китайския мегаполис продължи 1:49 ч., като само първия сет отне над час и четвърт. 32-годишният хасковлия първи стигна до възможности за пробив - в 10-минутен шести гейм, в който поведе с 0:40, а след това имаше и още един брейкбол, но така и не успя да се възползва.

В 11-ия гейм Рубльов нанесе първия удар, материализирайки изобщо първия си шанс за пробив, но Григор моментално го върна и вкара частта в тайбрек. В него първата ни ракета три пъти изостана с минипробив, три пъти го заличи, после спаси един и пропусна един сетбол, преди отново да загуби подаването си и да предаде маратонския сет след 1:17 ч. игра.

Въпреки негативната развръзка изглеждаше, че Димитров бързо е превъзмогнал разочарованието. Българинът осъществи пробив още в откриващия гейм на втората част и го затвърди за 2:0. Последва обаче серия от пет поредни гейма за 25-годишния руснак и впоследствие той затвори срещата с първия от три поредни мачбола.

Във финала утре Рубльов ще се изправи срещу поляка Хуберт Хуркач, който в първия 1/2-финал днес срази Себастиан Корда (САЩ) с 6:3, 6:4 за 1:16 ч. - по-бързо от първия сет във втория мач.

ПРОМЯНА В ПЛАНА

Същевременно стана ясно, че Григор Димитров е прекроил програмата си и няма да играе на турнира от категория "ATP 250" в Антверпен следващата седмица (15-22 октомври). Неговото място в основната схема на надпреварата в белгийския град ще бъде заето от французина Юго Гастон.

Българинът не е единственият състезател, който отказа участие в турнира. Оттеглиха се още Яник Синер, Юго Умбер, Борна Чорич, Матео Арналди и Борна Гойо.