Григор Димитров продължава без загубен сет на "Ролан Гарос"

Епична битка изпрати германец за изненадващ следващ съперник на най-добрия ни тенисист

01 Юни 2023Обновена
Както и в първия мач срещу квалификанта Тимофей Скатов, най-големите проблеми на Григор Димитров дойдоха при собствения му сервис.

Григор Димитров елиминира втори пореден съперник на "Ролан Гарос" с 3-0 сета и се класира за III кръг на втория за годината турнир от Големия шлем по тенис. Поставеният под №28 българин надигра най-добрия финландски играч Емил Руусувуори със 7:6 (4), 6:3, 6:4 за близо три часа на корт №7 в Париж. Въпреки убедителния резултат обаче успехът съвсем не дойде без драма.

В I сет Григор два пъти поведе с пробив, но два пъти допусна рибрейк, включително когато сервираше за частта при 5:4. В тайбрека българинът започна с минипробив, но след това загуби и двете точки на свой сервис. Финландецът обаче отново не успя да вземе подаването си, а след смяната на полетата се пропука още два пъти и подари три поредни сетбола. Димитров се възползва от втория.

Втората част започна с разменени пробиви, след което нашият тенисист осъществи още един брейк и го затвърди за аванс от 4:1. В осмия гейм хасковлията стигна до три сетбола в подаването на съперника си, два от които поредни. След като не успя да ги материализира, първата ни ракета на свой ред изостана с 15:40 при сервис за сета, а после пропусна още два сетбола и трябваше да отразява нов брейкбол, преди да поведе с 2-0.

В паузата преди третия сет Руусувуори поиска медицински таймаут заради дискомфорт в областта на слабините и получи масаж на аддукторите на левия крак. Скандинавецът успя да удържи откриващия гейм, но при втория си сервис беше пробит и Димитров се откъсна с 3:1. В шестия гейм 32-годишният българин позволи рибрейк, но моментално отново взе подаването на 24-годишния финландец и след почивката затвърди за 5:3. Двубоят приключи още с първия от три поредни мачбола след 2:49 ч. игра.

Очакванията на всички бяха, че ако Григор Димитров стигне до III кръг на клей класиката във френската столица, то негов съперник за място на 1/8-финалите ще бъде поставеният под №8 Яник Синер. Италианецът беше на една точка от сбъдване на прогнозата, но в своя днешен мач с Даниел Алтмайер два пъти пропусна мачбол и след епична битка в крайна сметка отстъпи със 7:6 (0), 6:7 (7), 6:1, 6:7 (4), 5:7 пред германеца.

Двубоят на корт "Сузан Ланглен" продължи 5:26 ч. и се превърна в петия най-дълъг мач в историята на "Ролан Гарос". Синер стигна до двете си възможности да приключи срещата в IV сет, когато сервираше при 5:4 гейма и два пъти получи предимство след 40:40, но така и не се възползва.

Напрежението беше на път да провали и самия Алтмайер, който се пребори да сервира при 6:5 в решаващата част, но пропиля три поредни мачбола, изпускайки аванс от 40:0. След това 24-годишният германец пропусна още една възможност да затвори двубоя и се наложи да отразява три шанса за рибрейк, за да стигне най-сетне до финалната линия при петия си шанс.

Мачът между Григор Димитров и Даниел Алтмайер ще се играе в събота и ще бъде втори в съперничеството им в професионалния тур. Българинът спечели предишната среща с 6:4, 6:2 на твърда настилка по време на "Мастърс" в Индиън Уелс през 2021 г.

НА ДВОЙКИ

Същевременно първата ни ракета при жените Виктория Томова (№72 в света) окончателно приключи участие в Откритото първенство на Франция. След като отпадна на старта в основната схема на сингъл, 28-годишната софиянка изигра само един мач и при двойките.

В I кръг на каре при дамите Томова и грузинската ѝ партньорка Натела Дзаламидзе загубиха срещу поставените под №9 Кристина Младенович (Франция) и Джан Шуай (Китай) с 2:6, 1:6.