Григор Димитров се измъчи, но е на 1/4-финал на US Open

Най-добрият ни тенисист пропиля аванс от два сета, но в крайна сметка победи Андрей Рубльов

01 Септ. 2024
Григор Димитров се е концентрирал върху ретура си по време на 1/8-финала си срещу Андрей Рубльов.

Пет сета и 3:40 часа бяха нужни на Григор Димитров, за да достигне 1/4-финал на Откритото първенство на САЩ по тенис. Двубоят срещу руснака Андрей Рубльов започна силно за най-добрия ни тенисист и той поведе с 2:0 сета - 6:3, 7:6(3). В този момент от мача Димитров показа стабилна и уверена игра.

След това обаче настъпи период на колебания и Рубльов направи два пробива в третия сет, за да го спечели с 6:1. В тази част Григор Димитров сигнализира за схващане в дясното коляно, но все пак продължи играта. В този сет той остави впечатлението, че в един момент си дава почивка в играта заради физическия проблем. Рубльов имаше инициативата и в четвъртия, печелейки с 6:3.

В решителния пети сет обаче Димитров се върна в мача, направи пробив в третия гейм и след това поведе с 4:1, а накрая взе още първия си мачбол, за да затвори сета на 6:3.

Така 33-годишният хасковлия достигна за осми път до 1/4-финал в турнир от Големия шлем. Това бе и победа №450 за него в кариерата и №300 на твърди кортове, като никой от родените след 1990 г. тенисисти няма толкова на подобна настилка. С успеха Димитров изравни баланса си в мачовете срещу Рубльов и двамата вече имат по 4 победи помежду си.

"В първите два сета играх добре, но поради някаква причина тялото ми започна да се разпада. Знаех, че трябва да бъда търпелив и да си дам време, в което да преодолея проблема. Опитът си каза думата, а вдъхновението дойде от прекрасната атмосфера по трибуните. Винаги съм се опитвал да извличам максимално удоволствие от всеки мач на големите турнири. Преминах през няколко трудни седмици, но се стараех да се подобрявам във всяка ситуация, да извличам максимума. Чувствам се по-зрял, определено. Водя битка всеки един ден и опитът в нашия спорт е много важен. Точно това стана и днес. Този мач може би го губех преди пет или шест години. Всеки двубой ти предлага нови предизвикателства, а сега се опитах да бъда разнообразен. Да излизам на мрежата и така нататък", заяви Димитров след мача.

Следващият му съперник ще е победителят от двойката Алексей Попирин - Франсис Тиафо. Именно Попирин поднесе една от големите изненади на турнира, след като елиминира в трети кръг Новак Джокович, което бе и добър късмет за Григор Димитров в този поток, защото му осуети среща на 1/4-финалите срещу световния №2.

С достигането сега до 1/4-финалите Григор Димитров си осигури 400 точки за световната ранглиста и 455 000 долара от наградния фонд. Най-доброто му класиране на US Open е 1/2-финал през 2019 г.