Григор Димитров се поизмъчи на старта на "Мастърс" в Париж

02 Ноем. 2021

Григор Димитров беше на път да изпусне питомното, но все пак заслужи мястото си във II кръг на тенис турнира от сериите "Мастърс" в Париж (Фр). Поставеният под №16 в схемата на последната за годината надпревара от категория "АТР 1000" българин надделя на старта в три сета над някогашната първа ракета на домакините Ришар Гаске - 6:1, 4:6, 6:2.

30-годишният хасковлия започна в много високо темпо, което се оказа непосилно за 35-годишния френски ветеран и първата част приключи само за 27 минути. Във II сет обаче Димитров намали оборотите, а същевременно Гаске повиши качеството на своята игра и това доведе до неочаквани проблеми за българския топтенисит (№30 в света).

В началото на II сет Григор имаше три шанса за ранен пробив, но след като ги пропусна в третия гейм, всеки от подаващите взимаше спокойно сервиса си чак до 10-ия. В него българинът сервираше за оставане в сета, но изостана с 15:40 и въпреки че спаси двата поредни сетбола, загуби следващите две разигравания и видимо изтощеният французин успя да изравни общия резултат.

Все пак в решаващата част Димитров възвърна агресията си и проби още в откриващия гейм, след което затвърди за 2:0. В петия гейм нашият тенисист пропусна нов брейкбол, но в седмия реализира втората си възможност от 15:40 и с втори пробив предреши развръзката. След това бившият №3 в света затвори двубоя с първия си мачбол след 1:47 ч. игра в зала "Акор Арена".

Това беше общо девети мач между двамата тенисисти, които по различно време в началото на своите кариери носеха един и същи прякор - Бейби Фед. Българинът извоюва четвъртата си поредна победа и сви пасива си до минимум срещу французина, който спечели първите пет срещи в периода 2011-2015 г.

Във II кръг в Париж Григор Димитров ще спори за място на 1/8-финалите с Карен Хачанов (Рус), отстранил квалификанта Микаел Имер (Шв). В единствената досегашна среща с 25-годишния руснак българинът спечели в два сета на турнира във Виена (Ав) през 2020 г. - 7:6 (6), 6:3.