Григор Димитров спечели мач след почти два месеца

25 Окт. 2022
Григор Димитров се готви да сервира срещу Тиаго Монтейро в зала "Винер Щатхале" по време на мача от I кръг на тенис турнира в австрийската столица, донесъл му първа победа от края на август.

Григор Димитров се класира за II кръг на тенис турнира на твърд корт в зала във Виена (Ав, €2,35 млн.), слагайки край на серията си от три поредни загуби. На старта на основната схема от категория "АТР 500" днес 31-годишният българин срази преминалия през квалификациите бразилец Тиаго Монтейро с 6:3, 6:4 за 1:14 ч.

За Григор това беше първа победа от почти два месеца. Последният успех на първата ни ракета (№32 в света) датираше от 30 август - 6:3, 6:2, 6:2 срещу Стив Джонсън (САЩ) в I кръг на US Open. След това хасковлията отпадна на второто стъпало от последния за годината турнир от Големия шлем и загуби първите си мачове на "АТР 250" в София в края на септември и на "АТР 250" в Стокхолм в средата на октомври.

Както и в шведската столица миналата седмица, във Виена Димитров е придружаван от бившия си треньор Даниел Валверду. Двамата имат уговорка венецуелецът да помага на нашия топтенисист до края на настоящия сезон, след което да преценят дали искат да възобновят сътрудничеството си за постоянно.

И двата сета в днешния мач срещу 28-годишния Монтейро се развиха по идентичен начин. В първата част българинът осъществи пробив още в първото подаване на съперника си и го затвърди за 3:0 гейма, а до края спокойно взимаше подаванията си. Във втората пробивът дойде в третия гейм със затвърждаване за 3:1.

В целия двубой Димитров не даде нито един брейкбол на южноамериканеца, а същевременно материализира 2 от своите общо 6 шанса. Григор направи 10 аса и 1 двойна грешка и завърши с общо 25 печеливши удара и 10 непредизвикани грешки. Монтейро пък пласира 16 уинъра (от които 9 аса) и допусна 9 непредизвикани грешки (нито една двойна).

Във II кръг Григор Димитров ще се изправи срещу поставения под №3 Андрей Рубльов (№8 в ранглистата), който започна участието си вчера с бърз успех срещу Диего Шварцман (Арж) - 6:4, 6:1. Българинът и руснакът са изиграли пет мача помежду си, като хасковлията е спечелил два от тях, последният от които през 2018 г. Оттогава Рубльов взе две победи без загубен сет.