Хамилтън изравни рекорда по титли на Шумахер във Формула 1

Това е за всички деца, които мечтаят за невъзможното, заяви 7-кратният вече шампион

15 Ноем. 2020
Туитър

Люис Карл Дейвидсън Хамилтън изравни и втория легендарен рекорд на Михаул Шумахер като спечели за 7-и път световната титла във Формула 1. 35-годишният англичанин победи в състезанието за Гран при на Турция на трасето в Истанбул и си подпечата трофея предсрочно - три състезания преди края на първенството.

7 World titles. 2 Legendary drivers. pic.twitter.com/FsXcbi41A2

— Formula 1 (@F1) November 15, 2020

На дъждовното трасе Хамилтън стартира чак от 6-а позиция, след като в квалификациите предния ден не се представи според възможностите си. Той имаше няколко варианта да не спечели 4-ата си поредна титла, всички минаващи през класирането на неговия съотборник в "Мерцедес" Валтери Ботас, който потегли от 9-ата позиция. На практика всички въпросителни отпаднаха веднага след старта, защото Ботас се завъртя, опитвайки се да избегне удар с Естебан Окон ("Рено") и изостана безнадеждно. За да запази шансове финландецът трябваше да финишира поне 7-и...

Колоната бе поведена от изненадващия №1 в квалификациите Ланс Строл и от съотборника му в "Рейсинг Пойнт" Серхио Перес. Хамилтън остана на 6-ото си място, но това продължи само до 9-ата обиколка, когато той влезе в бокса и смени гумите си заради започващото да изсъкхва трасе. Оттам-нататък шампионът постепенно се изкачи до лидерското място и го запази до самия край на състезанието.

По този убедителен начин Хамилтън завоюва своята общо 94-а победа, с което е №1 сред пилотите във Формула 1 за всички времена. По-рано през настоящия сезон англичанинът подобри и това постижение на легендарния Шумахер, който бе лидер в класацията с 91 първи места.

🏁 How they crossed the line in Istanbul! 🏁#TurkishGP 🇹🇷 #F1 pic.twitter.com/FSwCI5HEnu

Челната тройка в истанбулското състезание след Хамилтън допълниха Серхио Перес и, доста изненадващо, потеглилият едва от 12-позиция Себастиан Фетел ("Ферари"), за когото това е едва първо влизане сред призьорите през този сезон.

"Това е за всички деца, които мечтаят за невъзможното", промълви през сълзи по радиото в колата новият-стар шампион Хамилтън, който спря в бокса и остана в колата си няколко минути, обхванал глава с ръцете си.

The emotions spill out, as @LewisHamilton conquers the world for the seventh time ❤️👑#TurkishGP 🇹🇷 #F1 pic.twitter.com/KzqVKysLqL

След това, вече поуспокоен от големите емоции Хамилтън заяви: "Нямам думи! Разбираемо, трябва да започна с огромни благодарности на всички момчето от екипа тук и в базата на тима, че ми дадоха тази възможност. Много се гордея с тях. Днес знаехме, че няма да сме фаворити, защото направихме най-доброто в квалификациите. Виждах как Албон ме задминава (в началото), наведох глава и все вярвах, че ще дойде и моят миг. Проверявах температурата на работа на болида, подобрявах карането си и когато Себ (Фетел) влезе в питстопа, реших да остана още малко на трасето - това ми се отплати. Загубих световната титла в бокса през 2007 г. и си научих урока със сигурност.