Младежкият ни отбор не успя да победи Косово и загуби шансове за Евро 2025

17 Окт. 2023
Валентин Антов (вдясно) и Алекс Петков (вляво) се мъчат да отнемат топката от нападателя на "Гранада" Мирто Узуни по време на контролата в Тирана.
Албанска футболна федерация

Националният отбор по футбол не успя да изненада българските привърженици с по-добра игра и загуби поредния си мач - с 0:2 от Албания. Домакините посрещнаха тима ни на модерния стадион "Еър Албания" (какъвто у нас няма), излязоха с титуляри от големите първенства в Европа (каквито липсваха в нашия състав) и показаха опростена и ефективна игра (за каквато можем само да мечтаем към момента). При това албанците не се напрягаха особено в тази контрола и на моменти играха почти ходом.

В 41-ата мин. при първата по-сериозна атака домакините откриха резултата след позната наша колективна грешка в защитата. Казим Лачи ("Спарта", Прага) бе оставен непокрит и вкара. В 81-ата мин. Ернест Мучи ("Легия", Варшава) удвои.

През целия мач българският отбор не успя да сътвори по-сериозно положение. Играта ни бе отново безидейна, грешаха се пасове, имаше и проблеми в защита. А показаният характер от играчите ни бе само при няколкото сдърпвания със съперникови футболисти. Нямаше и помен от обещанието на капитана Кирил Десподов да "умрат" на терена, ако трябва. Това бе девети пореден мач за националите ни без победа. За последно спечелихме с 2:0 срещу Кипър на 16 ноември м.г.

След края селекционерът на отбора Младен Кръстаич поиска още време за работа, като явно не показа намерение да освобождава поста си и явно ще чака да бъде уволнен.

"Това беше един добър контролен мач. Успяхме добре да се противопоставим на един сериозен противник, който е първи в своята група. Нашата игра в дефанзивен план не им позволи да създадат голови положения. Допуснахме много евтин гол (б.ред. - първото попадение). Трябваше да покажем повече спокойствие в средата на терена, когато владеехме топката. Бързахме и показахме нервност. Това е процес и изисква време, а и изисква футболисти, които играят. След почивката отново получихме сходен гол, както през първото полувреме след наша грешка. Пак ще кажа, че е нужно много работа. През последните дни ви казах, че аз си върша моята работа, всичко останало не искам да коментирам", коментира Кръстаич.

НЯМА РАДОСТ И ПРИ МЛАДЕЖИТЕ

Младежкият ни национален отбор не успя да спечели домакинството си срещу Косово в група D и завърши 1:1. При това българският отбор успя да стигне до точката в самия край на мача. В 8-ата мин. Ардит Тахири откри за гостите от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Никола Илиев ("ЦСКА 1948"). По-нататък двубоят на ст. "Александър Шаламанов" се изнерви, като главният рефер Ян Петрик показа 12 жълти и един червен картон (в 81-ата мин. Анди Хоти бе изгонен). В първата минута на добавеното време Мартин Сораков ("Славия") изравни, а малкот след това Никола Илиев изпусна възможността за пълен обрат.

Пропуснатият шанс за победа на практика лиши младежите от реални шансове да се борят за второто място, респективно за класирането на Евро 2025.

"Радвам се, че играчите коригираха след почивката своето поведение. Те са страхотни, върнахме се в мача и играхме много стойностно. Когато не можеш да победиш, е важно да завършиш наравно. Този отбор и тези състезатели имат много голямо бъдеще. След мача с Израел се помолих и сега пак моля клубовете и треньорите да дадат доверие на тези играчи да получат повече игрово време през тези два цикъла. Те имат качествата и потенциала. Трябва да получат малко игрова подготовка. Имаме състезатели, които между двата цикъла бяха получи малко игрово време и това ги потиска и се вижда. Моля Ви, хора, дайте им шанс на тези футболисти в клубовете", заяви след края селекционерът на младежите ни Александър Димитров.