И Катар си написа история на гърба на футболните ни национали

Тимът на България игра безлично и отстъпи с 1:2 срещу домакина на Мондиал 2022

Инстаграм
Синът на президента на БФС Борислав Михайлов - Николай (вдясно), който бе капитан на националите ни на мача в Доха, намига на Буалем Куки от Катар преди началото на мача.

Националният отбор по футбол на България записа нов унизителен резултат. Воденият от селекционера Ясен Петров отбор отстъпи с 1:2 при гостуването си срещу Катар в контролен мач. Домакинът на Мондиал 2022 организира турнир с приятелски мачове, в които участват още съставите на Хърватия и Словения, като днес постигна успех в първия си мач. Това бе и първа победа на националния отбор на Катар в историята му срещу България. В единствения друг двубой между двете страни нашият тим има успех с 3:2 през януари 1988 г., също в приятелски мач.

Преди мача Ясен Петров неколкократно увери, че тимът ни вече ще играе за резултати, но не постигна и днес такъв. Това беше 19-то поредно гостуване на националите, в което нямаме победа. Самият Петров няма победа навън, откакто пое тима през януари 2021 г.

Селекционерът призова и за подкрепа за футболистите ни. Но тази вечер в Катар те не показаха, че заслужават такава. Домакините не представиха кой знае какъв футбол, но нашата игра пък бе трагична. Първото полувреме тимът ни стигна само до едно по-опасно положение - удар на Тодор Неделев от пряк свободен удар в 44-ата мин., но вратарят на катарците Мешаал Баршам изби топката.

Националите ни допуснаха първия гол в 24-ата мин., когато игралият в нетипична позиция като ляв бек Васил Божиков фаулира Педро Мигел, за когото имаше сериозни съмнения, че е в засада при тази ситуация. Акрам Афиф изпълни наказателния удар и не остави шансове на вратаря Николай Михайлов - 1:0.

След почивката тимът ни се активизира и стигна до изравняване. В 60-ата мин. Кирил Десподов бе точен от малък ъгъл, след като получи чудесна асистенция от Кристиян Малинов - 1:1.

В 75-ата мин. обаче капитанът на националите ни Николай Михайлов провали съотборниците си. Той излезе неразчетено при изпълнение на свободен удар и позволи на Буалем Куки да вкара за 2:1. Любопитното е, че Михайлов носеше лентата, въпреки че Ясен Петров още преди година бе обявил, че избор №1 за капитан е Георги Костадинов, който бе титуляр до 82-ата мин.

До край тимът на България така и не стигна до реално голово положение. Но такава бе и играта през по-голямата част на мача - плаха, без особена острота и опасни ситуации. Националите ни показаха голям респект към съперника, който от своя страна далеч не бе от толкова сериозна класа.

Във вторник от 17:00 ч. българско време тимът ни играе и втория си мач от мини турнира в Катар - срещу световния вицешампион Хърватия, който днес завърши 1:1 със Словения.

ЯСЕН ПЕТРОВ ВСЕ ТАКА Е ОПТИМИСТ

След мача селекционерът на националния отбор запази бодряшкия си тон. Дори се опита да убеди, че Катар е сериозна футболна сила. "Ние сме наблюдавали много пъти отбора на Катар. Убедих футболистите, че са силен отбор. Шампион на Азия преди две години. Това е факт, но след първите 15 минути поизлязохме по-напред. Не стояхме лошо. Допуснахме много елементарни грешки в защита. Наказаха ни. За дузпата не знам, имаше съмнения за засада. Въпреки всичко не трябва да допускаме такива елементарни грешки. Времето е доста различно, в сравнение с България. Изключителна влага. Опитахме по най-добрия начин да си използваме смените, защото ни предстои мач с Хърватия след три дни. Шест смени имахме. Михайлов е най-големият и най-опитният, затова беше капитан. Между трима трябваше да избирам капитан – между него, Костадинов и Божиков. Физически не стояхме толкова зле. Домакините са по-приспособени към тези условия. Продължаваме в този вариант. Имаше някои неща, които изпробвахме. Грешките са плод на това, че много хора в чужбина нямат игрова практика. Хората, които редовно играят са в добра кондиция. Върху този състава сме се спрели. Това са хората и ще продължаваме да работим", коментира Петров.