Испания покори европейския футбол за рекорден 4-ти път

Трима играчи на "ла фурия роха" заслужиха индивидуални призове на Евро 2024

15 Юли 2024
Капитанът на Испания Алваро Мората вдига с яростен вик купата "Анри Делоне" пред съотборниците си, заедно с които изведе страната до безпрецедентна четвърта европейска титла във футбола.

Испания ликува, а Англия страда. Отново.

"Ла фурия роха" победи "трите лъва" с 2:1 във финала на Евро 2024 в Германия и спечели футболната титла на континента за рекорден четвърти път. Британците пък отново не дочакаха "футболът да се прибере у дома".

В герой за испанския национален отбор на "Олимпиащадион" в Берлин се превърна резервата Дани Оярсабал, отбелязал победния гол в 86-ата минута. Преди това иберийците откриха с попадение веднага след почивката на Нико Уилямс след асистенция на Ламин Ямал (негова рекордна четвърта от началото на първенството), а островитяните изравниха чрез резервата Коул Палмър около четвърт час преди края.

Както и в целия турнир, Испания беше несравнимо по-добрият отбор, но и тази вечер не успя да материализира превъзходството си в по-категорично цифрово изражение. Пропуски от чисти позиции пред противниковата врата направиха Дани Олмо и Ламин Ямал, а и английският страж Джордан Пикфорд се отличи с няколко решителни намеси.

Все пак "фуриите" се превърнаха в първия отбор, спечелил всичките си 7 мача на едно европейско първенство (в редовното време и продълженията), и поставиха нов рекорд за най-много голове в рамките на един шампионат на Стария континент, отбелязвайки 15 пъти. И излязоха еднолично начело във вечната ранглиста на турнира, задминавайки домакина на тазгодишната надпревара ФРГ, ликувал през 1972, 1980 и 1996 г. Испания покори футболния връх на Европа за четвърти път след 1964, 2008 и 2012 г.

Испански футболисти заслужиха и три от индивидуалните призове на Евро 2024. Халфът Родри получи наградата за "Играч №1" на турнира, Ламин Ямал взе статуетката за най-добър млад футболист, а Дани Олмо подели "Златната обувка" с още петима играчи с по 3 попадения начело в голмайсторската класация.

Мачът влезе в историята и с най-младия съдия във финал на европейско първенство - 35-годишния французин Франсоа Летексие. Той подобри рекорда на шведа Андерс Фриск, свирил мача за титлата на Евро 2000 между Франция и Италия (2:1), когато бе на 37.

Двубоят беше предшестван от въздействаща церемония по закриване на XVII европейско първенство по футбол. Главен хореограф беше Садек Уаф, който ще организира и церемонията по откриване на олимпийските игри в Париж 2024. Водещият мотив беше ръкостискането - като "символ на уважение, признателност, приобщаване, разбиране и честна игра", по думите на твореца.

Кулминацията беше живо изпълнение на химна на Евро 2024 Fire от неговите автори - италианската електронна хаус група "Медуза", американската поп рок банда "Уан Репъблик" и германската поп певица Леони.

Сред ВИП гостите в ложите на Олимпийския стадион имаше благородническо присъствие и от двете държави финалисти. Там бяха кралят на Испания Фелипе VI и дъщеря му София, както и двама британски принцове - престолонаследникът Уилям и синът му Джордж.