Италия се промъкна до 1/4-финалите след продължения

VAR и късметът спасиха "скуадра адзура" от загуба в редовното време срещу Австрия

27 Юни 2021
Федерико Киеза №14 ликува със съотборниците си след гола, с който откри резултата в 5-ата минута на продълженията
Туитър

Най-стабилно представилият се отбор в груповата фаза на Евро 2020 - на Италия, срещна неочаквано големи трудности срещу тима на Австрия, но все пак се промъкна на 1/4-финалите след продължения.

На осминафинала, игран на стадион "Уембли" в Лондон "скуадра адзура" имаше и късмет, защото през второто полувреме VAR отмени гол на Арнаутович, а след това и минимална засада доведе до това да не бъде отсъдена дузпа за австрийците.

Двубоят започна с тотален натиск на Италия през първата част, когато футболистите в сини фланелки владееха топката в 65% от времето. Тогава гредата спаси австрийците от гол при шут на Чиро Имобиле, а в друга ситуация техният вратар Бахман изби с крак топката след удар на Лоренцо Инсиние.

💥 Immobile hits the woodwork from distance! Did you think it was in? #EURO2020

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 26, 2021

През втората част обаче тимът на Австрия, който за първи път в своята история игра мач на директни елиминации на европейско първенство, заигра по-нападателно и в големи отрязъци от времето притискаше италианците. В 65-ата мин. Марко Арнаутович вкара с глава, но след намесата на VAR голът бе отменен заради засада от около 25 см. След това пък Хинтерегер бе повален в наказателното поле на Италия и отново VAR спаси "адзурите", защото се оказа, че австрийският футболист е бил сантиметри в засада, преди да бъде съборен.

В крайна сметка редовното време завърши 0:0 и се наложи да бъдат изиграни две продължения от по 15 минути. Още в първото от тях Италия нанесе своя удар. Първо Федерико Киеза реализира от малък ъгъл във вратата на Бахман в 95-ата мин., а 10 минути по-късно Матео Песина удвои аванса.

SCENES at Wembley! 🇮🇹⚽️

🤣👏 Matteo Pessina #EURO2020 pic.twitter.com/Em10KrZTfq

Във второто продължение, макар и изтощени физически, футболистите на Австрия опитаха да направят обрат. Те успяха да намалят чрез Саша Калайджич в 114-ата мин., но за повече не им стигнаха нито сили, нито време.

На 1/4-финала Италия ще срещне на 2 юли в Мюнхен победителя от двубоя между лидера в световната ранглиста на ФИФА - Белгия, и европейския шампион Португалия, които играят утре в Севиля.

РЕКОРДИ

Мачът, освен че класира Италия напред, ще се запомни и с това, че с него "скуадра адзура" подобри общо три рекорда на футбола в страната.

- Отборът вече има 12 мача без допуснат гол в редовното време, откакто на 14 октомври 2020 г. завърши 1:1 в Бергамо с Нидерландия в Лигата на нациите.

- Подобрен бе и рекордът на националния отбор за изиграни минути без допуснат гол, който беше 1143 мин., а вече е 1145 (от гола на нидерландеца Ван де Беек в 25-ата мин. на споменатия мач в Бергамо).

- Третото голямо постижение, поставено от отбора на треньора Роберто Манчини, е за поредни мачове без загуба. То вече е 31 мача, с един повече досегашния рекорд от легендарния тим на наставника Виторио Поцо, който стана два пъти поред световен шампион (1934 и 1938 г.).