Калейн остана без медал в първия ден на СП по худ.гимнастика

Националката върви 4-а в многобоя, остана 4-а и във финалите на обръч и топка

27 Окт. 2021Обновена
БФХГ
Боряна Калейн

Най-добрата ни индивидуална състезателка в художествената гимнастика - Боряна Калейн, завърши на 4-о място в двата финала на уреди днес на световното първенство в Китакюшу (Япония).

Тя бе много близо до медал на обръч, след като получи за изпълнението си 25.700 т. (17.200 за трудност, 8.500 за изпълнение) и бе на втора позиция. В крайна сметка обаче българката беше изместена от двукратната световна шампионка Дина Аверина (Руска федерация по гимнастика) - 27.750 т. и италианката София Рафели - 25.850 т., която зае 3-о място, само със 150 хилядни повече от Калейн. Среброто е за Алина Харнаско от Беларус - 25.950 т., чието изпълнение бе преди това на нашата представителка.

Във финала на топка ситуацията се повтори. Калейн получи оценка 26.350 и остана на 4-о място. Шампионка стана Дина Аверина с 29.125, а челната тройка допълниха сестрата на Дина - Арина Аверина (27.675), и Алина Харнаско с 27.300.

В този финал участва и дебютантката в нашия отбор - Татяна Воложанина. Тя зае предпоследното 7-о място с 25.350 т., като изпревари единствено Виктория Оноприенко (Укр, 19.100).

По-рано днес Калейн започна по много добър начин участието си в квалификациите за индивидуалния многобой. След изпълнението на първите два уреда в квалификациите - обръч и топка, тя е на четвърта позиция в общото подреждане със сбор от 51.750 т. (25.200 на обръч и 26.550 на топка). Татяна Воложанина е девета засега с 49.000 т. (23.550 т. на обръч и 25.450 т. на топка).

Начело във временното подреждане в многобоя е Дина Аверина с 56.725 т., следвана от сестра си Арина (55.700 т.) и Алина Харнаско (54.475 т.). Утре са пресявките на бухалки и лента. Първите 18 от квалификациите се класират за индивидуалния многобой в събота.

Калейн и Воложанина са единствените български участнички на първенството в Китакюшу. Както стана ясно вчера, ансамбълът ни се отказа от участие заради контузия на Лаура Траатс.

Олимпийските шампионки от златния български ансамбъл няма да участват на световното първенство по художествена гимнастика, което стартира утре в Китакюшу (Яп). Причината е сериозна контузия на едно от момичетата - Лаура Траатс.