Кошмарни за ПСЖ 30 минути доближиха "Сити" до финал

Блестящата тактика на Гуардиола допринесе за тотален обрат след почивката в 1/2-финала на Шампионската лига

29 Апр. 2021
Вратарят на "Пари Сен Жермен" Кейлор Навас лежи на земята и се чуди как е пропуснал гола на Кевин де Бройне за 1:1.

Великолепно изигран половин час на ст. "Парк де Пренс" доближи "Манчестър Сити" на един мач от първи финал в Шампионската лига в историята на клуба. Английският тим спечели с 2:1 гостуването си срещу "Пари Сен Жермен" в първи 1/2-финален двубой. Реваншът в Манчестър е на 4 май.

Началото на двубоя не предвещаваше подобен развой и резултат. Парижани играха окрилено и бяха видимо по-добрият отбор до почивката. Това превъзходство имаше и цифрово изражение - бразилецът Маркиньос откри резултата, след като засече с глава центриране на Анхел ди Мария. В крайна сметка обаче това се оказа първият мач от общо 9 до момента, в който Маркиньос бележи и парижани не побеждават.

🔴🔵 Scenes in Paris!

🇧🇷 Marquinhos has scored 5 goals in his last 12 Champions League games ⚽️#UCL pic.twitter.com/0TUBnihUQo

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) April 28, 2021

До почивката "Сити" не показа играта, заради която води с 10 т. в английското първенство и е сочен за фаворит в Шампионската лига. Запомни се само опасен удар на Фил Фодън, спасен от вратаря на ПСЖ Кейлор Навас. Последният обаче по-късно се оказа един от главните виновници за допуснатия обрат.

До около 60-ата мин. парижани се опитаха да контролират темпото на игра, но започна да проличава, че мениджърът на "Сити" Хосеп Гуардиола е взел мерки на почивката. Суперзвездите на ПСЖ Неймар и Килиан Мбапе постепенно бяха изолирани от играта и като цяло гостите започнаха да налагат своя убийствен ритъм. "Манчестър Сити" имаше и късмета на своя страна. В 64-тата мин. Кевин де Бройне опита центриране и топката подлъга Навас и влезе в мрежата му - 1:1.

🔵 Kevin De Bruyne has now scored 10 goals in the Champions League, 7 in the knockout phase 💪#UCL pic.twitter.com/6SSf3l0RgH

Натискът на "Сити" се усили и се стигна до пряк свободен удар пред вратата на ПСЖ в 71-вата мин. При шута си Рияд Марез успя да прокара топката през стената на домакините и Навас отново бе безпомощен. С това попадение Марез се изравни с най-резултатния до момента алжирец в Шампионската лига - Ясин Брахими, бивш играч на "Порто". И двамата имат по 8 гола в турнира.

🇩🇿 Top scorers in the Champions League:

⚽️8⃣ Yacine Brahimi
⚽️8⃣ Riyad Mahrez
⚽️6⃣ Sofiane Feghouli #UCL pic.twitter.com/yU5ic3YraL

До края треньорът на "Пари Сен Жермен" Маурисио Почетино така и не успя да извади отбора си от шока. Играчите на френския шампион бяха напълно стъписани от случващото се. Това пролича в зачестилите моменти на грубости. При един брутален фаул в 77-ата мин. сенегалският халф Идриса Гай (ПСЖ) получи директен червен картон, защото застраши здравето на Илкай Гюндоган, който по чудо се отърва от фрактура.

Така "Сити" взе цифрово и психологическо предимство преди реванша на ст. "Етихад", а Гуардиола продължава да преследва мечтата си да спечели Шампионската лига за трети път (след 2009 и 2011 г.) и за първи с отбор, различен от "Барселона".

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2020/2021, 1/2-ФИНАЛИ

"Реал" (Мадрид) - "Челси" 1:1 (Бензема 29; Пулишич 14) / реваншът е на 5 май

"Пари Сен Жермен" - "Манчестър Сити" 1:2 (Маркиньос 15; Де Бройне 64, Марез 71) / 4 май

⏰ RESULT ⏰

😎 Champions League nights!

😮 Advantage Manchester City...
🔵 Mahrez & De Bruyne turn contest around with second-half away goals 💪
🔮 Predict what will happen in the decider!#UCL

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) April 28, 2021 Последвайте ни и в google news бутон

Пари Сен Жермен, Парк де пренс, Манчестър Сити, Хосеп Гуардиола, Шампионска лига, футбол