"Ливърпул" изпусна аванс от 2:0, но ликува в Мадрид

Два гола на Лионел Меси донесоха изстрадан домакински обрат на ПСЖ в Шампионската лига

19 Окт. 2021Обновена
Египетският нападател на "Ливърпул" Мохамед Салах (вляво) финтира испанския бранител на "Атлетико" Марио Ермосо в мача на "Уанда Метрополитано" в Мадрид.

В мач, който може да се определи като моментална футболна класика, "Ливърпул" надделя над "Атлетико" (Мадрид) с 3:2 като гост и запази перфектния си баланс от началото на новия сезон в Шампионската лига. Пред над 65 000 зрители на ст. "Уанда Метрополитано" в испанската столица, от които около 3000 фенове от Англия, двата тима сътвориха зрелищна битка, предложила от всичко: пет гола, червен картон и две дузпи - една вкарана и една отменена след консултация с VAR.

"Червените" от Мърсисайд поведоха с 2:0 още преди да е изтекъл и четвърт час. В 8-ата мин. Мохамед Салах проби самостоятелно отдясно и стреля от границата на наказателното поле, а топката се отклони от крака на Джеймс Милнър и влетя неспасяемо в мрежата на Ян Облак. В 13-ата от почти същата позиция Наби Кейта пък посрещна от воле изчистена топка я прати покрай безпомощния словенски вратар.

Въпреки ранния шок "дюшекчиите" успяха да изравнят още преди почивката с две попадения на Антоан Гризман. В 20-ата мин. френският национал засече отблизо шут по тревата на Коке, а в 34-тата се възползва от чудесен извеждащ пас на Жоао Феликс и за втори път преодоля Алисон.

В началото на второто полувреме обаче Гризман се превърна и в грешник за "Атлетико", оставяйки съотборниците си с 10 души на терена. В 52-рата мин. голмайсторът беше изгонен с директен червен картон заради неволен, но ужасно опасен ритник с бутоните в главата на Роберто Фирмино.

Макар и играли почти цяло полувреме с човек повече, гостите от "Ливърпул" не успяха да материализират превъзходството си чак до последния четвърт час. Решаващият момент настъпи в 78-ата мин., когато германският съдия Даниел Зиберт отсъди дузпа за нарушение на Марио Ермосо срещу влезлия като резерва Диого Жота и Салах хладнокръвно реализира втория си гол в мача.

Само три минути по-късно реферът свири 11-метров наказателен удар и за домакините, но след консултация с видео асистентите и лично преглеждане на ситуацията на монитора отмени решението си. По-скоро правилно, тъй като ТВ повторенията показаха, че Хосе Хименес пада на тревата без видимо съприкосновение с преследващия го Жота.

За "Ливърпул" победата беше трета поредна от началото на кампанията и с пълен актив от 9 т. англичаните оглавяват еднолично класирането в група В. "Атлетико" и "Порто" са с по 4 т., след като в другия мач тази вечер португалците сразиха "Милан" с 1:0 и оставиха италианския гранд на последната позиция без спечелена точка.

Още един двубой от III кръг в груповата фаза на Шампионската лига тази вечер завърши при резултат 3:2. Изстрадан домакински успех след обрат извоюва френският доминатор "Пари Сен Жермен" срещу гостуващия РБ (Лайпциг). В герой се превърна Лионел Меси, който вкара последните два гола в мача на ст. "Парк дьо Пренс" в Париж - в 67-ата мин. след асистенция на Килиан Мбапе и в 74-тата от дузпа, отсъдена за фаул срещу френския национал.

Самият Мбапе беше открил резултата още в 9-ата мин., но гостите от Германия обърнаха развоя в своя полза с попадения на Андре Силва в 28-ата и Норди Мукиеле в 57-ата.

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2021/2022, III КРЪГ

ГРУПА А

"Брюж" - "Манчестър Сити" 1:5 (Ванакен 81; Жоао Кансело 30, Марез 43-д, 84, Уокър 53, Палмър 67)

"Пари Сен Жермен" - РБ (Лайпциг) 3:2 (Мбапе 9, Меси 67, 74-д; Андре Силва 28, Мукиеле 57)

Класиране: 1. ПСЖ (7 т.); 2. "Манчестър С" (6 т.); 3. "Брюж" (4 т.); 4. РБ (0 т.)

ГРУПА В

"Атлетико" (Мадрид) - "Ливърпул" 2:3 (Гризман 20, 34; Салах 8, 78-д, Кейта 13)

"Порто" - "Милан" 1:0 (Луис Диас 65)

Класиране: 1. "Ливърпул" (9 т.); "Атлетико" (4 т.); 3. "Порто" (4 т.); 4. "Милан" (0 т.)

ГРУПА С

"Бешикташ" - "Спортинг" (Лисабон) 1:4 (Ларин 24; Коатес 15, 27, Сарабия 44-д, Паулиньо 89)

"Аякс" - "Борусия" (Дортмунд) 4:0 (Ройс 11-авт, Блинд 25, Антони 57, Але 72)

Класиране: 1. "Аякс" (9 т.); 2. "Борусия" (6 т.); 3. "Спортинг" (3 т.); 4. "Бешикташ" (0 т.)

ГРУПА D

"Шахтьор" (Донецк) - "Реал" (Мадрид) 0:5 (Кривцов 37-авт, Винисиус Жуниор 51, 56, Родриго 65, Бензема 90+1)

"Интер" - "Шериф" (Тираспол) 3:1 (Джеко 34, Видал 58, Де Врай 67; Тил 52)

Класиране: 1. "Шериф" (6 т.); 2. "Реал" (6 т.); 3. "Интер" (4 т.); 4. "Шахтьор" (1 т.)