"Ливърпул" проспа едно полувреме, но изпълни мисията със стил

"Виляреал" помечта на почивката, преди да се върне в реалността на Шампионската лига

04 Май 2022Обновена
Тримата голмайстори на "Ливърпул" срещу "Виляреал" в една прегръдка - Садио Мане, Фабиньо и Луис Диас (от ляво на дясно), след изравнителния гол на колумбиеца за 2:2.

Английският футболен гранд "Ливърпул" е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Мърсисайдци победиха "Виляреал" с 3:2 като гости в Испания и спечелиха 1/2-финалния сблъсък с общ резултат 5:2.

"Червените" от "Анфилд" изиграха едно от най-слабите първи полувремена през целия свой иначе знаменит сезон и на почивката изоставаха с 0:2. Домакините на "Естадио де ла Серамика" шокираха британците с гол на Булайе Диа още в 3-тата мин. и заличиха пасива си от първия мач с попадение на Франсес Коклен в 41-вата.

През първите 45 мин. "жълтата подводница" буквално смаза с агресивна преса неузнаваемите възпитаници на Юрген Клоп, но това всъщност се оказа пагубно за тима на Унай Емери. През втората част "Виляреал" беше с изчерпани сили, а "Ливърпул" тепърва превключи в обичайния си стил.

Германският наставник на англичаните направи само една промяна на полувремето, но тя имаше решаващо значение. В игра влезе колумбийският нападател Луис Диас, който съживи атаката на гостите и ливърпулци осъществиха пълен обрат в рамките на по-малко от четвърт час.

В 62-рата мин. опорният халф Фабиньо се озова на стрелкова позиция и промуши топката между краката на вратаря Херонимо Рули. В 67-ата самият Диас преодоля аржентинския страж след изстрел с глава отново между краката му. А в 74-тата вечерта съвсем се стъжни за Рули, който излезе неразумно далеч извън наказателното поле и позволи на Садио Мане да отбележи на празна врата.

За капак "Виляреал" доигра мача с 10 души, след като в изблик на безсилие в 86-ата мин. Етиен Капу си изкара втори жълт картон. Така френският халф окончателно заличи добрите впечатления от първото полувреме, когато направи асистенции и за двата гола на своите.

За "Ливърпул", който е 6-кратен носител на КЕШ, това ще е юбилейно 10-о участие във финала на най-престижния клубен турнир и трето през последните пет сезона. Колосът от града на "Бийтълс" спечели трофея през 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 и 2019 г. и загуби последния двубой през 1985, 2007 и 2018 г.

Освен това мърсисайдци продължават борбата си за безпрецедентните за английски отбор четири трофея през 2022 г. Те вече спечелиха Купата на лигата, а им предстои финал за Купата на Англия срещу "Челси" (на 14 май) и заключителна надпревара с "Манчестър Сити" в Премиър лийг, където четири кръга преди края двата тима са разделени от 1 т. аванс за "гражданите".

"Сити" може да бъде съперник на "Ливърпул" и в битката за трофея в Шампионската лига, ако удържи преднината си от един гол срещу "Реал" (Мадрид). Първият мач от другия 1/2-финал завърши 4:3 за тима на Хосеп Гуардиола в Манчестър, а реваншът в испанската столица е утре вечер от 22:00 ч. българско време.

Двубоят за европейската клубна титла е на 28 май на "Стад дьо Франс" в Париж.

1/2-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2021/2022

"Виляреал" - "Ливърпул" 2:3 (Диа 3, Коклен 41; Фабиньо 62, Луис Диас 67, Мане 74) / 0:2 в първия мач

"Реал" (Мадрид) - "Манчестър Сити" 4.V / 3:4