"Лудогорец" оцеля в Грузия и е стъпка по-близо до ШЛ

Стана по трудния начин, но важното е, че се получи, обобщи треньорът Дерменджиев

17 Юли 2024Обновена
Ганайското крило на "Лудогорец" Бърнард Текпетей (вляво) пропусна най-чистите положения пред вратата на "Динамо" в Батуми.
ПФК Лудогорец

Страхотен вратар и много късмет помогнаха на "Лудогорец" да се класира за II квалификационен кръг на Шампионската лига. Футболният хегемон на България загуби реванша срещу "Динамо" (Батуми) с 0:1 като гост в Грузия, но продължи напред след победата с 3:1 в Разград преди седмица.

Двубоят на ст. "Аджарбет Арена" тази вечер започна по възможно най-лошия сценарий за "зелените" и само по чудо не се разви трагично за тях. Домакините поведоха още в 3-тата мин. след нескопосано изчистване на Диниш Алмейда и последвал рикошет в неговия ляв крак след изстрел на Владимер Мамучашвили.

В 9-ата мин. второ попадение на Мамучашвили беше отменено заради нарушение в хода на атаката срещу Сонко Сундберг. В 13-ата пък само шансът спаси разградчани от нов гол - Паата Гудушаури бе изведен сам срещу Серджо Пат, но прехвърлящият му удар мина и над вратата. А още само две минути по-късно гредата спаси нидерландския вратар на българския тим след отклонен от него удар на Ялен Блеса.

Лудогорци се окопитиха едва в средата на първото полувреме. В 22-рата мин. Бърнард Текпетей с фронтален шут от 6-7 метра прати топката над вратата.

Непосредствено преди почивката отново Текпетей се измъкна зад защитата на грузинците, но центрирането му от малък ъгъл се размина с останалите играчи на българския шампион в наказателното поле. След това пък Руан Крус уцели напречната греда от три метра след остро подаване отдясно на Аслак Фон Витри.

В първите десетина минути на втората част "Лудогорец" пробва да изненада съперника с далечни шутове, но те бяха неефективни в изпълнение на Текпетей и Рик Джонатан.

Финалният щурм на "Динамо" доведе до нови геройства на Пат, подхранени и от късмета. Две минути преди края на редовното време Оноре Гомис уцели страничната греда, а в добавеното време негов изстрел очи в очи беше изваден от нидерландския страж.

Изнервени от малшанса на своя отбор, феновете в Батуми предизвикаха грозни сцени в края на двубоя. Първо агитката зад българската врата започна да обстрелва Пат с пластмасови чаши в заключителните минути. А след последния съдийски сигнал един запалянко нахлу на терена и потърси саморазправа с футболистите на "Лудогорец".

Напрежението се пренесе и в тунела на стадиона, където пък играчите на двата отбора трябваше да бъдат разтървавани, за да не се стигне до по-сериозни спречквания.

На следващото стъпало по дългия път към груповата фаза на ШЛ "Лудогорец" ще се изправи срещу друг "Динамо" - шампиона на Беларус от Минск. Първият мач отново ще е в Разград на 23 или 24 юли, а реваншът - в беларуската столица на 30 или 31 юли.