"Лудогорец" продължи напред в ШЛ след инфарктни 3 минути

Шампионът на България ще срещне "Динамо" (Загреб) в III квалификационен кръг

27 Юли 2022
Нападателят на "Лудогорец" Бернард Текпетей (вляво) е задържан за рамото от Андрю Лайънс ("Шамрок Роувърс") по време на реванша в Дъблин.
Лудогорец

"Лудогорец" загуби гостуването си срещу "Шамрок Роувърс", но се класира за III квалификационен кръг на Шампионската лига. Разградчани отстъпиха с 1:2 на реванша в Дъблин, но имаха комфортен аванс от 3:0 в първия мач.

Очакванията за мощен домакински натиск от страна на ирландците се сбъднаха и в 21-ата мин. Аарън Грийн поведе от добавка, след като вратарят на "Лудогорец" Серджио Падт бе избил удар на Греъм Бърк.

В 51-ата мин. ситуацията за разградчани се усложни, след като Мануел Шоу получи втори жълт картон и беше изгонен. С 10 души "Лудогорец" опита да държи ситуацията под контрол, но се получаваше само донякъде. "Шамрок Роувърс" можеше да увеличи аванса в 56-ата мин., но Падт спаси удар на Бърк от пряк свободен удар.

Все пак ирландците стигнаха до втори гол в 88-ата мин., като точен бе Айдомо Емаку. Това осигури тежки финални минути за "Лудогорец", който трябваше да се предпази от мощната финална атака на домакините, при това с човек по-малко. Голямото напрежение обаче трая само 3 минути, след като в първата минута на добавеното време Каули Оливейра вкара ценния гол след двойно подаване с Рик Джонатан.

Така "Лудогорец" за пети път в историята си стига до III пресявка за Шампионската лига. Там съперник ще е "Динамо" (Загреб), който спечели с 1:0 като гост реванша срещу северномакедонския "Шкупи" (първият мач бе завършил 2:2). Първият двубой ще е в Разград на 2 август, а реваншът в Хърватия ще е седмица по-късно - на 9 август.

При успех "Лудогорец" ще стигне до решителен плейоф за влизане в Шампионската лига. Ако българският тим обаче бъде елиминиран от "Динамо", то ще продължи за плейофите за влизане в групите на Лига Европа. Дори и да не успее да преодолее и това препятствие и се стигне до най-лошия вариант, то на "Лудогорец" е гарантирано влизане в групите на Лига на конференцията.

След края треньорът на разградчани Анте Шимунджа призна, че не е харесал представянето на отбора си. "Доволен съм, че продължаваме напред, но не бяхме на необходимото ниво. С 10 души бяхме по-добрият отбор и това беше важно, защото показахме характер. Агресията и атмосферата на стадиона бяха решаващи. Трябва да се научим от този мач и да извлечем поуки от грешките си. Така ще станем по-добри. През втората част обаче бяхме по-добри. Не ходехме по терена, нямаше липса на енергия, но липсваше агресия и се дръпнахме назад. Понякога червен картон дава стимул на тима да се подобри. Не мисля обаче, че това беше червен картон. Искам да кажа, че реферът не беше на нивото на този мач. Преди втория гол ние контролирахме добре нещата и имахме положения. Накрая успяхме да се съберем и да вкараме. "Динамо" е доста различен отбор от "Шамрок". Имат много качествени играчи, но за тях ще говорим, когато му дойде времето", коментира словенецът