Меси допринесе "Барселона" да не постигне ново чудо в ШЛ

"Ливърпул" записа успех с голяма психологическа стойност срещу РБ (Лайпциг) и е на 1/4-финалите

11 Март 2021
Лионел Меси (вляво) изпуска дузпата в 45-ата мин., като това бе и психологическият момент, в който стана ясно, че "Барселона" не може да направи чудо на ст. "Парк де Пренс".

"Барселона" не успя да повтори знаменития обрат от сезон 2016/17 срещу "Пари Сен Жермен" и отпадна на 1/8-финалите в Шампионската лига. Тогава каталунците загубиха с 0:4 в Париж, но на "Камп Ноу" сториха чудо и продължиха след разгром с 6:1.

Сега, след 1:4 в Испания, обаче "Барса" стигна само до 1:1 в реванша на ст. "Парк де Пренс" и за първи път от 2007 г. насам няма да участва на 1/4-финалите в най-силния европейски клубен турнир.

Значителен принос за неуспеха на испанския гранд имаше суперзвездата на тима Лионел Меси. Той отбеляза страхотно попадение в 37-ата мин. с мощен далечен шут (негово 120-о в Шампионската лига), но точно преди почивката изпусна дузпа, с което попречи на "Барселона" да поведе и да вземе голям психологически аванс преди втората част.

А през първото полувреме воденият от Роналд Куман отбор доминираше на терена. Вратарят на ПСЖ Кейлор Навас спаси няколко много опасни удара, а в 23-ата мин. Сержиньо Дест от гостите удари и напречната греда. Особено "усърден" в пропуските бе Усман Дембеле. Парижани излязоха с изненадващо дефанзивна тактика, но все пак успяха да поведат в 30-ата мин. чрез Килиан Мбапе от дузпа, отсъдена след намеса на VAR, при която бе установено, че Клеман Лангле ("Барселона") е извършил нарушение срещу Мауро Икарди. Така Мбапе (22 г. и 80 дни) стана най-младият футболист в историята, който е отбелязал 25 гола в Шампионската лига.

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) March 10, 2021

Пропуснатата дузпа резонно свали тонуса в тима на "Барселона" и след почивката тимът не успя да продължи с добрата си игра, като и парижани успешно успяваха да противодействат. В крайна сметка ПСЖ за втори път успя да елиминира каталунците в Лигата след 1/4-финала през сезон 1994/95. А за пръв път от 2005 г. насам в 1/4-финалите няма да играят нито Меси, нито Кристиано Роналдо.

Сред последните 8 отбора в турнира попадна и "Ливърпул". Шесткратният победител в Шампионската лига, който преживява тежка криза в английското първенство, постигна нова победа с 2:0 срещу РБ (Лайпциг) в мач, който отново се игра в Будапеща, заради строгите правила във Великобритания, целящи ограничаване на разпространението на COVID-19.

В реванша английският тим дълго време отново бе жертва на пропуските си. Три много чисти положения бяха пропуснати от Диого Жота, две от Мохамед Салах и едно от Садио Мане. Но последните двама успяха все пак да вкарат, при това само в рамките на 4 минути. В 70-ата Жота асистира на Салах, който финтира двама противникови футболисти и откри резултата. В 74-ата мин. пък Мане засече по чудесен начин центриране на Дивок Ориги. Така сенегалецът вече има 12 гола в плейофната фаза на Шампионската лига.

🇸🇳 Sadio Mané has now scored 12 goals in the Champions League knockout stage 🔥#UCL pic.twitter.com/bDbdHQZdjd

Успехът и класирането за следващата фаза бе особено важно за самочувствието на играчите на "Ливърпул", които записаха безпрецедентните 6 поредни загуби на "Анфийлд". Любопитното е, че само в едно домакинство на "Пушкаш Арена" английският отбор вкара повече голове (два), отколкото има на своя стадион от началото на годината (само един).

⏰ RESULTS ⏰

🔴🔵 Mbappé & Messi on target; Paris into quarter-finals

🔴 Salah & Mané net as Liverpool reach last 8 & end Leipzig's hopes

🤔 Which side impressed you most? #UCL

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2020/2021 - 1/8-ФИНАЛИ, РЕВАНШИ

"Борусия" (Дортмунд) - "Севиля" 2:2 (Холанд 35, 54-д; Ен-Несири 69-д, 90+6) (в първия мач 3:2)

"Ювентус" - "Порто" 3:2 (след прод.) (Киеза 49, 63, Рабио 117; Серджио Оливейра 19-д, 115) (1:2)

"Ливърпул" - РБ (Лайпциг) 2:0 (Салах 70, Мане 74) (2:0)

"Пари Сен Жермен" - "Барселона" 1:1 (Мбапе 30-д; Меси 37) (4:1)

"Манчестър Сити" - "Борусия" (Мьонхенгладбах) 16 март (2:0)

"Реал" (Мадрид) - "Аталанта" 16 март (1:0)

"Байерн" (Мюнхен) - "Лацио" 17 март (4:1)

"Челси" - "Атлетико" (Мадрид) 17 март (1:0)

Барселона, Пари Сен Жермен, Лионел Меси, Ливърпул, РБ Лайпциг, Шампионска лига, футбол