Нидерландия не остави съмнение, че е №1 в група А

Сенегал се пребори драматично за второто си участие в елиминации на световно първенство

29 Ноем. 2022
Откритието на турнира Коди Гакпо ликува след откриващото попадение за Нидерландия във вратата на домакина Катар - негово трето от началото на Мондиал `22.

Нидерландия очаквано спечели борбата в група А на световното първенство по футбол в Катар. В третия и последен кръг от първата фаза на Мондиал `22 "лалетата" сразиха с 2:0 домакините и ги оставиха на дъното в крайното класиране, без нито една спечелена точка и с обща голова разлика 1:7.

Резултата на ст. "Ал Байт" в Ал Хор откри в 26-ата мин. изгряващата звезда на европейския футбол Коди Гакпо. За 23-годишния талант на ПСВ "Айндховен" това беше трето попадение от началото на шампионата и той се изравни с лидерите в голмайсторската листа - еквадореца Енер Валенсия и французина Килиан Мбапе.

Автор на втория гол в катарската врата пък стана халфът на "Барселона" Френки де Йонг, който се разписа в 49-ата мин. В средата на втората част европейският тим отебеляза и трето попадение чрез Стивън Бергхойс, но след намеса на VAR то бе отменено заради установена игра с ръка на Гакпо в хода на атаката.

Така Нидерландия спази традицията всеки път, когато участва в шампионата на планетата, да стига поне до 1/8-финал. Популярни като "най-силния отбор, който никога не е ставал световен шмпион", трикратните сребърни медалисти (1974, 1978, 2010) и веднъж бронзови медалисти (2014) ще научат своя следващ съперник след изиграването на късните мачове в група В тази вечер.

От 21:00 ч. наше време започват срещите Англия (4 т.) - Уелс (1 т.) и Иран (3 т. ) - САЩ (2 т.). Срещу "оранжевите" на 1/8-финалите ще се изправи отборът, който завърши втори в този поток.

Победителят пък ще има за съперник тима на Сенегал, който се пребори за втората позиция в група А. В директен сблъсък с Еквадор африканците се наложиха драматично с 2:1 на ст. "Халифа Интернешънъл" в Ал Райян.

Сенегалците, които се нуждаеха от задължителна победа, за да изпреварят съперника си, поведоха с гол на Исмаила Сар от дузпа в последната минута на първото полувреме. Еквадорците, за които достатъчно беше и равенството, успяха да изравнят в 67-ата мин. чрез Мойсес Кайседо. Но само три минути по-късно капитанът Калиду Кулибали хвърли в екстаз африканските фенове по трибуните с второ попадение в южноамериканската врата.

В крайното класиране Нидерландия събра 7 т., а Сенегал завърши с 6 т. С актив от 4 т. Еквадор се нареди трети, пред последния Катар (0 т.). Така сенегалците ще участват в елиминациите на световно първенство едва за втори път в историята след Мондиал `02 в Корея и Япония, когато като дебютанти стигнаха до 1/4-финалите.