Новобранец спря Димитров във II кръг на Australian Open

22 Яну. 2020

Дебютантът в Откритото първенство на Австралия по тенис Томи Пол (САЩ) елиминира поставения под №18 Григор Димитров с драматична победа в пет сета - 6:4, 7:6 (6), 3:6, 6:7 (3), 7:6 (10-3). Новобранецът в Мелбърн демонстрира извънредно хладнокръвна игра срещу бившия №3 в света и рядко му позволяваше да се възползва от открилите му се шансове. Нещо повече - 22-годишният американец се спаси от ситуация в V сет, в която българинът сервираше за мача, и го спря по пътя към несъстоялия се първи обрат от 0-2 сета в кариерата му.

Първата част вървеше гейм за гейм до 4:4, когато българинът направи една двойна и две непредизвикани грешки и загуби подаването си на нула. Последва стабилен сервис гейм за Пол и 22-годишният американец поведе с 1-0 след около половин час на "Маргарет Корт Арина".

Last year, @TommyPaul1 lost in qualifying.

12 months on, he's into the third round of a Grand Slam for the first time#AO2020 | #AusOpen pic.twitter.com/MUWRExQqRv

— #AusOpen (@AustralianOpen) January 22, 2020

Във втория сет пробиви нямаше, а в тайбрека Димитров пропусна чудесна възможност да изравни общия резултат. 28-годишният хасковлия дръпна с 4:0 т. след два минипробива, а след смяната на полетата поведе с 5:3, но до края на дългия гейм успя да спечели още само едно разиграване.

Третият сет започна с първия пробив на Григор в мача, но последва моментален рибрейк. Нашият все пак съумя да нанесе решаващ удар в 7-ия гейм, след което противникът му видимо отписа частта и допусна още един пробив, донесъл временно успокоение за българина.

Fun facts?

This is @GrigorDimitrov & Tommy Paul's first meeting and Dimitrov has never lost to a player ranked outside the Top 50 in Melbourne. Can he keep that streak alive?#AO2020 | #AusOpen pic.twitter.com/IIk75iZujp

И четвъртата част стартира с размяна на пробиви, като Димитров върна брейка със защита на нула. До края на сета и двамата тенисисти взимаха подаванията си и се стигна до нов тайбрек. Той започна по идентичен начин с този от втория сет и Григор изгради аванс от 4:0, след което допусна връщане на единия пробив. Този път обаче световният №20 не позволи на намиращия се на 80-о място в ранглистата Пол да се върне в резултата и след 3:20 ч. битка сетовете бяха изравнени на 2-2.

В началото на решаващия пети сет Димитров пропусна две възможности за пробив в подаването на американеца в третия гейм, но в петия стигна до нови три поредни брейкбола при 0:40 и реализира третата от тях. За пореден път българинът не използва психологическото си предимство и веднага допусна изравняване, предавайки сервиса си на 15.

Този път Григор мигновено нанесе нов удар и проби съперника си за 4:3, след което затвърди предимството си с експресен гейм. При 5:4 българинът сервираше за мача, но позволи на вече изтощения си съперник да върне пробива в сетния миг. Така се стигна до прилагания в първия за годината турнир от Големия шлем шампионски тайбрек до 10 точки. В него американецът методично натрупа огромен аванс и повече не погледна назад, приключвайки маратонския сблъсък след 4:19 ч. игра.

? UPSET ALERT ?

American @tommypaul1 takes down 18th seed Dimitrov in an epic five-setter, 6-4 7-6(6) 3-6 6-7(3) 7-6(3).

It's the first third round appearance at a slam for Paul.#AusOpen | #AO2020 pic.twitter.com/WCmfcxK0Ll