С гръм и трясък на пистата и с тътен от трибуните започна олимпийският турнир по лека атлетика на игрите в Париж 2024. Още в първия състезателен ден на "Стад дьо Франс" около 80 000 зрители видяха световен рекорд на живо.
Постави го квартетът на САЩ в 1/2-финалните серии от смесената щафета на 4х400 метра. В състав Върнън Норууд, Шамиър Литъл, Брайс Дедмън и Кейлийн Браун американците спряха хронометъра на 3:07,41 мин.
Така те свалиха почти секунда и половина от досегашното върхово за планетета постижение, притежание също на Щатите - 3:08,80 мин. от 19 август 2023 г. на световното първенство в Будапеща. Тогава в четворката бяха Роузи Ефионг, Матю Болинг, Алексис Холмс и Джъстин Робинсън.
Тази вечер бяха поставени още куп национални рекорди в смесените 4х400: на Франция (3:10,60), Белгия (3:10,74), Ямайка (3:11,06) и Швейцария (3:12,77) в серията на САЩ, както и на Великобритания (3:10,61) и Нигерия (3:11,99) във втория 1/2-финал.
ФАЛСТАРТ ЗА БЪЛГАРИЯ
Неуспешно се оказа участието на България в атлетическия турнир във френската столица. И двете ни представителки на стадиона в първия ден отпаднаха в квалификациите.
В скока на височина Мирела Демирева преодоля 188 см в най-добрия си успешен опит. 34-годишната софиянка скочи от раз стартовата височина от 183 см, след това се справи на втория път със 188 и направи три фаула на 192. Така олимпийската вицешампионка от игрите в Рио де Жанейро 2016 остана 19-а в крайното класиране сред общо 32 участнички в дисциплината. За финала се класираха първите 12.
Минути след края на третото си олимпийско участие (тя има и 12-о място от Токио 2020) Мирела намекна, че предстои да се оттегли от активния спорт.
"Вече искам да намеря ново поприще. Време ми е за семейство. Три олимпиади - това е за богоизбрани. Мога да кажа, че съм имала много късмет в кариерата си. Гордея със със себе си. Имам и медал. Днес участието ми не беше много вдъхновяващо, но се надявам, че когато погледна назад към кариерата си, ще мога да ходя с високо вдигната глава. Знам как стигнах дотук. Усещането да скачаш на олимпийски игри не може да се сравни с нищо друго", сподели Демирева.
Тя все пак не изключи възможността да участва на Евро 2025 в зала идния март в Нидерландия, където живее и тренира от години:
"Малко ще си почина и ще видим. Ако съм здрава, зависи..."
Във вечерната сесия пък Габриела Петрова приключи участие в пресявките за тройния скок. 32-годишната състезателка от Хасково скочи 13,77 м в първия си опит и това се оказа най-доброто ѝ постижение в сектора.
При втория си скок българката направи фаул, а в третия се приземи на 13,67. Българският отбор подаде контестация заради фаула, но след преразглеждане тя беше отхвърлена, тъй като макар с 5 мм, фаулът (на снимката) беше потвърден.
"Няма как да не съм разочарована и да не ме е яд. Ако ми го бяха показали да го видя, сигурно щях да приема. В състезанието обаче съдията не ми го показа, което не мисля, че е много коректно за такъв форум. След като има фаул, ние правим корекция в разбега. Правим я насляпо, наложи се да рискувам в третия опит и просто не се получи. Но мисля, че с този опит щях да вляза във финала. Виждате с какъв резултат се затваря дванайсетицата. Няма как да не ме е яд...", сподели Габриела.
Квалификационната норма за влизане във финала беше 14,35 м, но тя бе покрита само от седем сред общо 30 участнички. Затова Топ 12 за разпределяне на медалите беше допълнен по резултати, като последна влезе представителката на домакините Илионис Гийом с 14,05 м.
Най-добър скок в пресявките направи кубинката Леянис Перес Ернандес - 14,68 м. Петрова зае 21-во място в крайното класиране.
"Имахме някои проблеми по време на подготовката. Но това не е никакво оправдание. Аз съм тук, а щом съм тук, значи съм била в състояние да скачам, да се преборя за добър резултат. Просто не успях да го направя. Здрава съм, чувствам се добре. Ако имам някой турнир след олимпиадата, ще участвам. Пък вече за догодина ще го мислим. А за следваща олимпиада... Има твърде много време, нека караме едно по едно", каза Петрова.