Олимпийското участие на България приключи в Топ 8 на "Стад дьо Франс"

Тихомир Иванов изпревари четирима финалисти в скока на височина, включително Тамбери

Тихомир Иванов преодолява летвата по време на олимпийския финал в скока на височина на "Стад дьо Франс".

Българското участие на XXXIII летни олимпийски игри в Париж 2024 приключи по впечатляващ начин. В заключителната вечерна сесия от турнира по лека атлетика на "Стад дьо Франс" Тихомир Иванов зае 8-о място във финала в скока на височина при мъжете.

Българинът преодоля стартовата летва на 217 см от втори опит, а след това скочи от раз 222. Със следващата височина от 227 см Тихомир се справи отново на втория път и така постигна своя нов най-добър резултат за сезона.

Досега през 2024 г. Иванов не беше скачал повече от 226 см. За последен път той беше преодолявал такава височина през 2021 г., когато направи успешен опит на 228 см.

Четвъртата кота в олимпийския финал беше 231 см, колкото е личният рекорд на 30-годишния плевенчанин - от квалификацията на световното първенство в Лондон 2017. Той направи три неуспешни опита да изравни най-добрия скок в кариерата си, като най-близо беше при второто преминаване над летвата.

"Моята лична оценка е "перфектно". Факт е, можех да скоча 231, не го отричам. Дойдох 32-ри тук, можеше да не се класирам въобще на олимпиадата. Бях пълният аутсайдер. Но се класирах за финал и си направих лично за сезона", коментира Тихомир малко след финала.

Зад българския атлет в крайното класиране останаха четирима скачачи, включително съвместният златен медалист от игрите в Токио 2020 Джанмарко Тамбери. Страдащият от камъни в бъбреците италианец, който и тази сутрин беше за процедури в болница, отпадна на 227 см, където направи три фаула, и зае предпоследното 11-о място.

Другият защитаващ титлата си олимпийски шампион от японската столица - Мутаз Еса Баршим, пък бе детрониран на 238 см. Катарецът направи два фаула на 236, след което използва третия си опит на по-горната височина, но отново не успя. В крайна сметка той се окичи с бронзов медал с последен успешен опит на 234 см.

На втора поредна олимпиада се стигна до ситуацията двама участници да са във финална позиция за златен медал - американецът Шелби Макюън и новозеландецът Хамиш Кър. И двамата поставиха лични рекорди с успешен опит на 236 см, като за втория това беше и рекорд на Океания.

Този път обаче трябваше да бъде определен само един шампион и след като направиха по три фаула на 238, двамата се впуснаха в надскачане. Те сгрешиха по още веднъж на 238, след което летвата започна да слиза обратно надолу. На 236 отново сгрешиха и двамата, а на 234 представителят на САЩ бутна летвата, след което Кър я преодоля и донесе златото на Нова Зеландия.

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?