Пиронкова не успя и от шестия опит срещу Серена Уилямс

Григор Димитров откри 2021 г. с рутинна победа срещу тенисист извън Топ 200

03 Февр. 2021Обновена

Серена Уилямс се оказа непреодолимо препятствие за Цветана Пиронкова и при шестата им среща на тенис корта. Най-добрата българска тенисистка през последните 15 години отстъпи с 1:6, 4:6 пред една от най-великите състезателки на всички времена и отпадна в III кръг на турнира от категория "WTA 500" в Мелбърн (Авл).

33-годишната Пиронкова започна неуверено срещу носителката на 23 титли от Големия шлем и това ѝ коства огромна разлика в I сет. Във втората част пловдивчанката стабилизира подаването си и не допусна ново ранно откъсване в резултата за 39-годишната американка. Все пак Серена издебна най-удобния момент за пробив и го реализира в 10-ия гейм, възползвайки се от четвъртия си мачбол в сервиса на Цвети.

.@serenawilliams advances in Melbourne!

Defeats Pironkova 6-1, 6-4 to move into the last 8. #YarraValleyWTA pic.twitter.com/2KbmFyXN2J

— wta (@WTA) February 3, 2021

"Хубаво е да спечеля, тя е страхотен играч. Не беше лесно, но се радвам, че постигнах успех - коментира Уилямс в ТВ интервюто на корта. - Засега всичко е добре, радвам се да бъда тук при всякакви условия след всичко, което се случи в света в последните 12 месеца. Отдавна не ми се беше случвало да играя турнир в седмицата преди Голям шлем, но сега вече всичко е различно."

На 1/4-финалите от подгряващата надпревара преди Australian Open (8-21 февруари) Серена ще срещне победителката от мача между Каролина Плишкова (Чех) и Даниел Колинс (САЩ).

👏👏👏 @TPironkova#YarraValleyWTA pic.twitter.com/kaPlLHjszr

За Пиронкова това беше шеста загуба от също толкова изиграни мачове срещу по-малката от сестрите Уилямс. Днешното поражение е изравнено най-тежко за нея като разлика в спечелените геймове - досега българката беше взимала само пет гейма от Серена единствено при 2:6, 3:6 през 2014 г. в Пекин (Кит). В три от останалите четири случая пък Цветана дори повеждаше със сет, включително при предишната им среща - на 1/4-финалите от US Open през септември 2020 г.

В статистиката има и една служебна победа за Пиронкова в съперничеството ѝ срещу Уилямс - във II кръг на "Ролан Гарос" миналия октомври, когато часове преди двубоя бившата №1 в света се оттегли от турнира заради контузия.

Watch the Match Highlights from T. Pironkova vs. S. Williams, 02/03/2021

Също днес на кортовете в Мелбърн излезе и първата ни ракета при мъжете - Григор Димитров (№19 в света). В мач от II кръг на турнира от категория "АТР 250" поставеният под №2 българин се справи рутинно със заемащия 232-ро място в ранглистата Андрю Харис (Авл) - 6:3, 6:3 за малко повече от час.

За 29-годишния хасковлия, който по право почива на старта на основната схема, това беше изобщо първи мач през 2021 г. В първия сет Григор имаше леки колебания в сервиса си и позволи съперникът му да направи рибрейк, след като вече го беше пробил, но с нов брейк окончателно пречупи съпротивата му.

Plenty of 🇧🇬 fans have made their way to Melbourne Park! 👋@GrigorDimitrov defeats Harris 6-3 6-3 pic.twitter.com/b8NRbPmIgu

— #AusOpen (@AustralianOpen) February 3, 2021

По време на мача българинът получи подобаваща подкрепа от група наши сънародници, живеещи Австралия, които сформираха шумна агитка на трибуните на корт "1573 Арина". След края на мача Григор отиде при тях, раздаде им сувенири и автографи и им каза: "Благодаря ви, обичам ви много. До утре!"

На 1/8-финалите в четвъртък Димитров ще срещне друг представител на домакините - Алексей Попирин, който елиминира Томи Пол (САЩ) с 6:4, 6:3. Това ще е първи официален мач за Григор срещу 21-годишния австралиец (№114 в света).

A massive day of tennis at the Murray Rive Open! SUBSCRIBE to our channel for the best ATP tennis videos and tennis highlights: https://www.youtube.com/tenni...