"Реал" остави Везенков в подножието на европейския връх

Баскетболната звезда на България не успя да изведе "Олимпиакос" до четвърта континентална титла

21 Май 2023
Александър Везенков опитва стрелба през Ели Ндиайе към коша на "Реал" при болезнената загуба на "Олимпиакос" във финала на Евролигата в Каунас.

По изключително драматичен начин "Реал" (Мадрид) победи "Олимпиакос" във финала на Евролигата и спечели баскетболната титла на Стария континент. Въпреки фантастично представяне на играч №1 в най-престижния европейски клубен турнир Александър Везенков испанският колос се наложи със 79:78 с решаващ кош на Серхио Люл 3,1 сек. преди сирената.

През повечето време гръцкият гранд имаше аванс в резултата, който на моменти достигаше двуцифрено измерение. Везенков пък беше над всички в двубоя в зала "Жалгирио Арена" в литовския град Каунас. Българският MVP на сезона изравни рекорда на Шейн Ларкин от 2019 г. за най-висока резултатност във финала, завършвайки с 29 т., 9 борби, 4 асистенции и 1 чадър за почти пълни 40 минути на терена.

Саша седна на пейката само в последните 25 сек. на първото полувреме и за финалната защита, оказала се неуспешна и донесла горчивия край за тима от Пирея. В заключителната атака топката попадна в ръцете на Костас Слукас, чиято стрелба отиде нахалост и отприщи буйната радост на "кралския клуб".

Това беше четвърти сблъсък за европейската титла между тези два тима и трети успех за мадридчани - те се наложиха също през 1995 и 2015 г. и отстъпиха пред "червено-белите" само през 2013 г. Общо това е 11-и континентален трофей за "Реал", който има и 9 загубени финала.

"Олимпиакос" пък остава на второ място за шести път в клубната история. Дори присъствието на Везенков не успя да донесе четвъртата титла в клубната витрина след тези от 1997, 2012 и 2013 г. За 27-годишното крило това най-вероятно беше последният мач с екипа на гърците, преди да премине в "Сакраменто Кингс" и да се превърне във втория българин в НБА след легендата Георги Глушков през 1985/1986 г.

С бронзовите медали в Евролигата за 2023 г. се окичи тимът на "Монако". В мача за трето място три часа по-рано дебютантът във Финалната четворка срази "Барселона" със 78:66.

Матю Сразел стана най-резултатен за успеха с 14 т., а с по 10 т. допринесоха Ели Окобо и Алфа Диало. За най-полезен играч в мача беше избран Донта Хол, който завърши с 9 т., 11 борби и 1 асистенция за монегаските. В състава на каталунците само един играч постигна двуцифрен актив - Никола Миротич с 15 т.

Real Madrid is the champion of Europe for a record 11th time after holding on in one of the most exciting championship games in EuroLeague history. Los Blanc...
Monaco took care of business in the third-place game to make history with the club's first victory in its premier Final Four. ABOUT EUROLEAGUE BASKETBALL Eur...