Медия без
политическа реклама

Рекорден брой български спортисти са уличени с допинг през 2021 г.

Най-голям е делът на нарушителите от силови и бойни спортове

12 Март 2022ДЕЛЯН КЮЧУКОВ
БГНЕС
Случаят с тримата национали по плуване стана широко известен в началото на 2021 г., след като президентът на федерацията Георги Аврамчев (вдясно) обяви, че всичко е саботаж, но някои плувци обвиниха за положителните проби генералния мениджър на националните отбори Кристиян Минковски (правия) и лекаря на националния отбор д-р Любомир Петров (вляво).

2021 г. се оказва рекордна по брой на българските спортисти, нарушили антидопинговите правила, сочи справката на Националния антидопингов център. 

От изнесените статистически данни се вижда, че през миналата година общо 18 наши състезатели са направили различни нарушения. От тях десет вече са получили своите санкции, а другите 8 очакват случаите им да бъдат окончателно разгледани и да бъде произнесено наказание. Вече има и три положителни проби от 2022 г., по които също тепърва ще се произнесе Дисциплинарната комисия на БОК - органът в България, налагащ наказания за допинг. 

Преди това най-много санкционирани спортисти Националният антидопингов център отчете през 2018 г. - общо 12, докато в следващите две години те неизменно бяха по 10.

Разпределението на случаите по дисциплини показва силен уклон към силовите и бойните спортове. За периода 2017-2022 г. уличените спортисти са общо 48. Сред тях делът на силовите и бойни дисциплини е 77% (39), като рекордьор е бодибилдингът, който има санкционирани 9 състезатели. Другите са: вдигане на тежести (4+1 треньор), борба, джудо и кикбокс (по 4-ма), силов трибой (по 3-ма), бокс, плуване, самбо и канадска борба (по 2-ма), гребане и колоездене (по 1).

Осмината други наказани са от хандбал - 4-ма, хокей на лед, лека атлетика, стрелба, софтбол и футбол - по 1.

Прави впечатление, че тримата български плувци, които дадоха положителни допинг проби при извънсъстезателен контрол на 4 февруари 2021 г., все още не са разбрали своите наказания. Правата на Благой Панайотов, Здравко Баблаков и Светлозар Николов са временно замразени от 23 февруари 2021 г.

Тримата бяха изслушани вече няколко пъти от Дисциплинарната комисия към БОК, но наказание все още няма. Процедурата се оказва неочаквано дълга, а при това, по информация на "Сега" собствено разследване води и Световната антидопингова агенция (WADA), която е снела обяснения от някои от хората, замесени в случая.

Другите спортисти, които очакват да разберат своите санкции и засега са само с временно спрени състезателни права, са кикбоксьорът Павел Атанасов, лекоатлетката Росалия Рангелова, хандбалистът Живко Димов и борецът Антон Иванов. Рангелова е тествана в подготвителен период, а пробите на Атанасов, Димов и Иванов са взети по време на състезания и са показали наличие съответно на мелдоний, дехидрохлорметилтестостерон (C1) и кломифен (С4). 

А вчера се разбра и за положителна проба на голмайстора в първенството ни по хокей на лед - Иван Ходулов (ЦСКА), в чийто организъм е имало две забранени вещества - дехидрохлорметилтестостерон (C1) и метандиенон (С1).

Един от най-добрите български хокеисти и голмайстор на наскоро завършилото първенство на страната - Иван Ходулов, е дал положителна допинг проба. Това личи от сайта на Националния антидопингов център.

Същевременно има други трима български състезатели, които са уличени в нарушения на антидопинговите правила при проверки от страна на международни органи (съответната федерация по вида спорт или независимата агенция за тестване ITA) и също все още не са научили своите санкции, но правата им са замразени.

Най-известен от тях е националът по вдигане на тежести Юндер Бейтула, който за втори път в кариерата си даде положителна проба (за хормон на растежа по време на подготовка). Другите са Детелин Йончев (канадска борба, дростанолон) и състезателят по параски (за хора в неравностойно положение) Светослав Георгиев (остарин), които са били тествани по време на състезания.

Борецът Антон Иванов, Светослав Георгиев и Иван Ходулов са тримата, които са нарушили антидопинговите правила през 2022 г.

Още по темата