Медия без
политическа реклама

Щангистът Божидар Андреев пропусна да спечели медал

Епитропов завърши с най-добро класиране за наш плувец след Пекин `08

28 Юли 2021Обновена
Божидар Андреев се съсредоточава преди да пробва да тласне от гърди нагоре 190-килограмовата щанга. Неуспехът в този последен опит го лиши от олимпийски медал.

Шангистът Божидар Андреев пропусна да спечели месал в кат. 73 кг, след като се представи много слабо във втората част на състезанието - в движението изтласкване.

Европейският шампион от Батуми`19 бе трети след изхвърлянета, след като в третия си опит вдигна 154 кг. Пред него бяха само олимпийският златен медалистот Рио`16 и световен рекордьор в категорията Жийон Шъ (Кит) със 166 и венецуелецът Хулио Перниа със 156. 

В изтласкването обаче Божидар, който е бронзов медалист от последното световно първенство - през 2019 г. в Тайланд,  се предтстави много под очакванията. Той започна с успешен опит на 184 кг, след това не можа първо на 189 а след това и на 190 кг и в крайна сметка завърши на 5-о място с двубой от от 338 кг. Ако бе изтласкал 190-килограмовата щанга в последния си опит, щеше да вземе бронзов медал. Вместо това бронзовото отличие спечели вдигалият по-рано в аутсайдерската гр. Б индонезиец Ервин Абдула, който събра двубой от 342 кг (152 и 190).

Китаецът Шъ стана за втори пореден път олимпийски шампион, след като постави световен рекорд в двубоя - 364 кг (166 и 198). Среброто взе Перния с 346 кг (156 и 190), а пред Андреев е и албанецът Брикен Калиа с 341 кг (151 и 190).

Последният шанс за българските щанги ще е състезанието в кат. 109 кг при мъжете, в което на 3 август ще участва европейският вицешампион Христо Христов.

"Нервен съм, че за пореден път се провалих. Надявам се по-напред да не е така и на следващата олимпиада да направя нещо поне - заяви Андреев. - Можех да направя още нещо, но имам проблем с рамото. Като се прибера, мисля да отделя малко време за травмата, да реша проблема и да продължа нататък. Не съм разколебан във формата си, чувствам се много добре, но така се случи. "Малко ми повлияха лични проблеми, но се справих с това нещо. Спрях да мисля и се концентрирах върху състезанието. Последната седмица ми беше трудно. Бях дал обещание, което днес не успях да изпълня. Извинявам се на треньора ми (б.р. - Пламен Братойчев), ще се постарая повече". 

 

В плуването Епитропов завърши 15-и

Плувецът Любомир Епитропов зае 15-о място в крайното класиране на 200 м бруст на олимпийските игри в Токио 2020. В първия полуфинал рано тази сутрин 22-годишният търновец финишира за 2:10,33 мин. и се нареди на последното осмо място в серията.

В общото класиране на Топ 16 българинът изпревари Андриус Сидлаускас (Лит), завършил последен в другия 1/2-финал с време 2:10,69 мин. С най-добър резултат за утрешния финал се класира Айзък Стъблети-Кук (Авл) - 2:07,35, а Топ 8 затвори Ерик Персон (Шв) с 2:08,76.

Постижението на Епитропов, който в квалификациите вчера постави нов национален рекорд от 2:09,68 мин., е най-доброто за наш плувец на олимпиада от 13 години. За последно българин беше участвал на 1/2-финал на игрите в Пекин `08, когато Михаил Александров се нареди 11-и на 100 м бруст.

"Цялостно съм доволен от моето представяне на олимпиадата. И днес дадох всичко от себе си. Не успях да се наспя хубаво, но това не е оправдание. И без сън трябва да мога да плувам. Сега следва заслужена почивка и след това ще планираме следващия сезон. Има неща, върху които работим от много време. Просто ще се мъчим да ги подобряваме още и още. Бях вторият най-млад тук, което ми дава надежда за следващата и по-следващата олимпиади. Следваща ми цел е слизане под 2:09 минути. Определено това 15-о място ми дава самочувствие за следващата олимпиада", сподели Любомир пред БНТ.

Той обясни и реакцията си след успешното представяне в сериите вчера, когато се обърна към "всички, които оплюват българските спортисти на олимпиадата в Токио", с думите: "Наздраве и лека вечер".

"Направихме грешката да се ровим в социалните мрежи, видяхме коментарите, които се изливат по адрес на всички олимпийци тук, стана ми неприятно. Казах това, което казах, и стоя зад думите си. Станалото - станало. Не съжалявам за нищо. Дори сега искам сега да благодаря на всички тези хора, които писаха тези коментари, защото ми подействаха като мотивация преди сериите. Без тях може би нямаше да се класирам на полуфинал", заяви Епитропов.

Във вечерната сесия в плувния басейн в Токио своя последен старт на игрите направи Калоян Левтеров. 18-годишният софиянец финишира последен 8-и в своята серия на 200 м гръб с време 1:58,96 мин. и се нареди на 24-то място сред общо 29 плувци в дисциплината.

"Не успях да се представя добре, но случва се. Дори и на най-големите първенства невинаги успяваш да се представиш както искаш. Стартът ми не е толкова силен, а обръщанията и подводните са ми най-слабите места. Знам върху какво трябва да работя", сподели Левтеров пред БНТ.

Най-бърз в пресявките беше победителят в серията на българина - Люк Грийнбанк (Вбр) с резултат 1:54,63 мин. С най-слабо време за 1/2-финалите се класира Маркъс Тормайър (Кан) с 1:57,85, осигурило му 16-о място в квалификацията.

До края на игрите в Токио предстои участие на още двама български плувци - утре Йосиф Миладинов и Антъни Иванов ще стартират в сериите на 100 м бътерфлай.

 

Срамен резултат в бадминтона

Бадминтонистката Линда Зечири очаквано загуби и втория си мач от група I в олимпийския турнир на сингъл при жените - 0:2 (-10, -3) срещу Миа Блихфелт (Дан). Неочакван беше позорният резултат, особено във втория гейм, сложил край на неравната битка само за 29 минути.

След вчерашното си поражение срещу Суан-Ю Уенди Чън (Авл) с 1:2 (-16, 20, -8) българката зае последното трето място в потока и приключи участие в Токио. Напред към 1/8-финалите продължава датчанката, която спечели и двата си мача без загубен гейм.

Така единствената победа за българския бадминтон на XXXII летни игри извоюваха сестрите Габриела и Стефани Стоеви в протоколния си последен мач от група D при женските двойки - с 2:1 (11, -16, 17) над тайладнките Джонгколфан Кититаракул и Равинда Праджонгджай. След две загуби в първите срещи хасковлийките също не успяха да прескочат първата фаза.


Линда Зечири в мача срещу Миа Блихфелт

 

Тийнейджърка дебютира в стрелбата

Една от най-младите спортистки в българския олимпийски отбор - 19-годишната състезателката в стрелбата по панички Селин Али, направи своя дебют на игрите в Токио. В първия ден от квалификацията на трап тийнейджърката от Айтос уцели 69 от 75 летящи мишени и заема 16-а позиция сред 26 участнички в дисциплината.

Едноличен лидер след първите три серии по 25 панички заема словачката Зузана Рехак-Щефечекова със 75 точни изстрела. Втора и трета са италианката Силвана Станчо и Алесандра Перили от Сан Марино с по 74 поразени мишени. За финала ще се класират първите шест състезателки след последните две квалификационни серии утре.

Още по темата