Сърбия осъществи най-големия обрат в олимпийския баскетбол

"Дрийм тимът" на САЩ се позабавлява с Бразилия на път към 1/2-финалите в Париж 2024

Считаният за най-добрия баскетболист в света в момента Никола Йокич блокира опит за изстрел на Джош Гиди по време на историческия мач между Сърбия и Австралия от 1/4-финалите на олимпийския баскетболен турнир в Париж.

Мъжкият национален отбор на Сърбия влезе в историята на олимпийския турнир по баскетбол. На 1/4-финалите от игрите в Париж 2024 западните ни съседи отстраниха тима на Австралия с 95:90 след продължение, след като изоставаха с 22:46 седем минути преди края на втората четвърт и с 42:54 на полувремето.

Обратът от 24 точки разлика е най-големият изобщо в баскетболен мач на олимпийски игри. Заличеният пасив от 12 точки на почивката пък е първият в елиминационен двубой. Досега такова изоставане преди последните две части беше преодолявал единствено съставът на ОНД при победата си с 92:80 срещу Литва в груповата фаза на игрите в Барселона 1992.

И за да бъде драмата още по-завършена, днешният мач в зала "Берси" във френската столица се превърна в едва втория олимпийски двубой от схема на елиминации, решен в добавено време. Предишният такъв случай е 1/4-финалът между Франция и Чили (53:52) в Лондон 1948.

Над всички в тима на сърбите очаквано беше центърът Никола Йокич. Трикратният MVP в НБА поведе съотборниците си с "дабъл-дабъл" - 21 т. и 14 борби, към които добави 8 асистенции и 4 откраднати топки. С двуцифрен актив за епичния обрат допринесоха още четирима - Богдан Богданович (17), Василие Мицич (14), Марко Гудурич (11) и Алекса Аврамович (10).

За място във финала на олимпийския баскетбол Сърбия ще се изправи срещу шампиона САЩ, защитаващ титлите си от последните четири издания на игрите (2008-2021). "Дрийм тимът" се позабавлява в своя 1/4-финал срещу Бразилия и спечели срещата с 35 точки разлика - 122:87.

Треньорът Стив Кър започна със суперзвездна стартова петорка, изградена от ЛеБрон Джеймс, Стеф Къри, Джру Холидей, Девин Букър и Джоел Ембийд. В хода на мача от пейката влязоха абсолютно всички американски баскетболисти и всеки от тях вкара поне един кош.

Най-резултатен за победата стана Букър с 18 т., а повече от 10 реализираха още петима - Антъни Едуардс (17), Ембийд (14), Антъни Дейвис (13), Джеймс (12) и Кевин Дюрант (11). Полуфиналът между САЩ и Сърбия е на 8 август от 22:00 ч. българско време.

В същия ден от 18:30 ч. за другото място в мача за златото ще спорят домакинът Франция и Германия. Днес "петлите" елиминираха фаворита Канада с 82:73, а световните шампиони се справиха с Гърция със 76:63. За да наблюдава мача на южните ни съседи, в залата дойде Александър Везенков, завръщащ се в гръцкото първенство с екипа на "Олимпиакос" след един сезон в НБА със "Сакраменто Кингс".

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?